ترکیه خواهان بهبود روابط با اسرائیل است. اسرائیل متقابلا می خواهد که ترکیه حماس را بیرون کند

منابع خبری در اورشلیم می گویند که هم اکنون تماس های محرمانه ای بین دولت های ترکیه و اسرائیل برای از سرگیری گسترده روابط سیاسی جریان دارد. ولی یکی از شروط اسرائیل آن است که دولت ترکیه روابط خود با گروه تروریستی حماس در غزه را متوقف سازد و فلسطینیان را به صلح و آشتی با اسرائیل فراخواند. مقامات رسمی دولت اورشلیم، هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند، ولی تایید می کنند که در طول سال های اخیر همیشه تماس هایی به تناوب بین دو کشور وجود داشته است.

برخی آگاهان می گویند که مجموعۀ رویدادهای سال های اخیر، دولت آنکارا را بر آن داشته که به دوران آشوب و تنش در روابط خود با اسرائیل پایان دهد و به همکاری با دولت اورشلیم برآید و به ویژه سطح داد و ستد بازرگانی بین دو کشور را بالا برد.

پرزیدنت اردوغان ماه گذشته در سخنانی گفت که دولت آنکارا خواهان بهبود بخشیدن به روابط تیره خود با اسرائیل است.

در سال های اخیر، به علت ستیزجویی پرزیدنت رجب طیب اردوغان علیه اسرائیل، دولت اورشلیم توافق انتقال گاز تولیدی خود به کشورهای اروپایی را از طریق یونان و قبرس انجام می دهد و این درصورتی که اگر روابط با ترکیه دوستانه بود، اسرائیل آن کشور را ترجیح می داد.

دولت اردوغان از هنگام به قدرت رسیدن، حمایت از گروه تروریستی حماس را به سیاست اساسی خود در برابر اسرائیل مبدل ساخت و در تلاش برای شکستن محاصره دریایی اسرائیل علیه نوار غزه، یک کشتی را به نام “ناوی مرمره” با سرنشینان ترک و عناصر تندرو فلسطینی و بین المللی به سوی اسرائیل فرستاد و یک بحران شدید به وجود آورد که سالیان دراز ادامه داشت

با آن که رژیم ایران در طول این سال ها صدها میلیون دلار پول و اسلحه به حماس و جهاد اسلامی داده، ولی فلسطینیان همیشه پرچم ترکیه را برافراشته اند و هرگز پرچم رژیم ایران در نوار غزه دیده نشد.

در چارچوب بسته شدن دفتر حماس در آنکارا، اسرائیل به ویژه خواستار آن است که شاخه تروریستی حماس موسوم به “گردان های القسام” از ترکیه بیرون رانده شوند.

با بالا گرفتن بحران روابط در دو سال پیش، سطح روابط بین ترکیه و اسرائیل به درجه کاردار کاهش یافته است، ولی دادوستد بازرگانی بین دو کشور در همان ابعاد پیشین ادامه دارد.