ترکیه درباره هرگونه حمله به پایگاه‌هایش در ادلب سوریه هشدار داد

وزارت دفاع ترکیه به دمشق هشدار داد که ارتش این کشور در صورت حمله احتمالی به پایگاه‌های نظارتی‌‌ آن در اِدلبِ سوریه، پاسخ محکمی خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت دفاع ترکیه این اقدام را در چارچوب «دفاع مشروع از خود» خوانده و تاکید کرده که پایگاه‌های نظامی‌اش در استان ادلب همچنان به فعالیتشان ادامه خواهند داد.

ارتش ترکیه برای تقویت مواضع خود در ادلب سوریه، از روز جمعه اقدام به ارسال مقادیری تسلیحات جنگی به مراکز دیده‌بانی خود در آن منطقه کرده است.

نیروهای دولتی سوریه با حمایت روسیه در هفته‌های گذشته پیشروی‌های مهمی را در استان ادلب داشته‌اند که با مخالفت ترکیه روبرو شده است.

ترکیه، حمله ارتش سوریه به استان ادلب را مغایر با توافق سال ۲۰۱۷ این کشور با روسیه بر سر منطقه عاری از خشونت در آن منطقه می‌داند.

بحران‌های سوریه روز شنبه در نشستی میان گیر پِدرسِن، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای امور سوریه که در ایران به سر می‌برد، و محمد جواد ظریف و علی اصغر خاجی، دستیار آقای ظریف، بررسی شده است.

تحولات ادلب و مناقشه سوریه و ترکیه، کمیته قانون اساسی سوریه، و بازسازی و تبادل زندانی از جمله محورهای این نشست‌ها بوده است.

در این نشست‌ها، ایران تاکید کرده که مسائل سوریه باید از طریق راه‌های سیاسی حل شود.

جمهوری اسلامی ایران از مدافعان اصلی بشار اسد است و در حل بحران‌های سوریه در کنار روسیه نقش کلیدی دارد.

روز ۱۴ بهمن‌ماه نیروهای بشار اسد به پست‌های گشت‌زنی ترکیه در ادلب حمله کردند که هفت سرباز ترک و یک غیرنظامی کشته شد. ترکیه می‌گوید به تلافی این حملات ۵۰ موضع ارتش سوریه را مورد حمله قرار داده و ۷۶ نیروی ارتش اسد را کشته است.

پس از این اتفاق رئیس‌جمهوری ترکیه تهدید کرد که اگر نیروهای سوری تا بیست روز دیگر از ادلب خارج نشوند، به زور آن‌ها را خارج خواهد کرد.

نیروهای سوری در تلاش‌اند تا بخش‌هایی از استان ادلب را از مخالفان بشار اسد پس بگیرند.