ترکیه در خصوص تحریم ایران اعلام کرد: تحریم‌ها را زیر نظر دارد

به دنبال دیدار روز جمعه مقام های ایالات متحده و ترکیه در خصوص تحریم ایران آنکارا اعلام کرد که تحریم‌ها را زیر نظر دارد.

در همین روز رویترز گزارش داد که: بزرگترین وارد کننده نفت ترکیه در ماه های اخیر واردات از ایران را کاهش داده است.

معاون خزانه‌داری آمریکا در ارتباط با تامین مالی تروریسم جمعه دیروز در رأس هیئتی در آنکارا با مقامات وزارت‌خانه‌های امور خارجه و خزانه داری ترکیه دیدار کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس به دنبال این دیدار معاون خزانه‌داری آمریکا مذاکرات با ترکیه را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: طرفین هیچ خصومتی با یکدیگر نداشتند.

وزارت خارجه ترکیه نیز پس از این ملاقات اعلام کرد که: به تحریمها نظارت دارد و مقام‌های ترکیه در تلاش هستند تا تحریم های پیشرو علیه ایران تاثیر منفی بر ترکیه نداشته باشد.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که رویترز جمعه گزارش کرد: پالایشگاه توپراش بزرگترین وارد کننده نفت ترکیه از ماه می و به دنبال خروج آمریکا از برجام واردات نفت از ایران را کاهش داده است.

طبق گزارش رویترز توپراش در ۴ ماهه اول سال ۲۰۱۸ روزانه به طور میانگین حدود ۱۸۷ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است.

با این حال در ماه‌های می و ژوین واردات نفت این پالایشگاه از ایران حدود ۵۷ هزار بشکه کاهش یافته و به حدود ۱۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

یک منبع آگاه به رویترز گفته است که: تصمیم واشنگتن مبنی بر وضع دوباره تحریم ها علیه تهران دلیل اصلی کاهش واردات نفت ترکیه از ایران است.

آمریکا که قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند حال تا حدی از این نظر عدول کرده و تلاش می‌کند تا حد ممکن مشتریان بیشتری را به قطع کامل خرید نفت از ایران مجاب کند.

ترکیه نیاز مبرمی به سوخت ایران را دارد و یک قرارداد ۲۰ ساله در این مورد با ایران بسته است.

از طرفی ترکیه یک مسیر خوب برای ایران است که کالاهای مورد نظرش را زمینی وارد کشور کند از این جهت بعید به نظر می‌رسد که ترکیه در مورد تحریم ها چندان متعهد و همراه آمریکا باشد.