ترکیه: عملیات مشترکی با ایران علیه حزب کارگران کردستان آغاز خواهیم کرد

دختران رزمنده کرد در سوریه و ترکیه که در برابر نیروهای داعش و ترکیه مبارزه می کنند

ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که دست به عملیات مشترکی با ایران علیه نیروهای حزب کارگردان کردستان (P.K.K) خواهد زد.

خبرگزاری آناتولی به نقل از سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه هشدار داد که حزب کارگردان کردستان، بدترین روزهایش را سپری می‌کند.
او ادامه داد: «ترکیه دست به عملیات مشترکی با ایران علیه نیروهای حزب کارگران کردستان خواهد زد».

وزیر کشور ترکیه افزود: «دستکم ۷۰۰ رزمنده کرد از پ.ک.ک در حال حاضر داخل خاک ترکیه هستند».

او گفت: «ترکیه حق تعقیب فعالیت‌های ضد خود را در خارج دارد، همان‌گونه که ایالات متحده، فرانسه و دیگر کشورها انجام می‌دهند».

سویلو تاکید کرد: «وظیفه ما تعقیب افراد مرتبط با تروریسم به منظور حفظ سلامت گردشگان اروپایی و عرب است. در این زمینه همکاری مشترکی میان ترکیه و دیگر کشورها وجود دارد».

حزب کارگران کردستان بیش از ۳ دهه است که با دولت مرکزی ترکیه در جنگ مسلحانه به سر می‌برد، جنگی که تا کنون بیش از ۴۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

حزب کارگردان کردستان که خواهان خودمختاری برای کُردها است، در فهرست گروه‌های تروریستی ترکیه، آمریکا و اروپا قرار دارد.

دولت ترکیه همچنین کردهای سوریه را متهم می کند که با پ.ک.ک همکاری دارند و به این بهانه به مناطق کردنشین در خاک سوریه نیز حمله کرده است.

چند هفته پیش که پرزیدنت ترامپ اعلام کرد قصد دارد نیروهای آمریکایی را از خاک سوریه خارج کند این نگرانی ایجاد شده بود که با خروج نیروهای آمریکایی از سوریه رزمندگان کرد سوریه که اصلی ترین نیرویی بودند که در کنار نیروی نظامی آمریکا بر علیه داعش می جنگیدند در برابر حملات احتمالی ترکیه تنها خواهند ماند.

پرزیدنت ترامپ به اردوغان هشدار داد که هر گونه حمله به کردها در سوریه از جانب ترکیه با واکنش شدید ایالات متحده روبه رو خواهد شد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در هشداری مشابه به اردوغان درباره فکر حمله به کردهای سوریه هشدار داده بود.

ایالات متحده قصد دارد بخشی از نیروی خود و نیرو نظامی دولت های اروپایی را در مرز با کردستان ترکیه و سوریه حفظ کند تا مانع از حمله احتمالی ترکیه به مناطق کرد نشین در خاک سوریه شود.

هشدار ترکیه درباره تعقیب نیروها و رزمندگان کرد پ.ک.ک در خارج از مرزهای ترکیه این گمان را ایجاد می کند که دولت ترکیه قصد دارد این بار همراه با حکومت اسلامی ایران که این روزها پایگاه هایش در خاک سوریه از جانب اسراییل مورد حمله قرار گرفته و از سوی دیگر دولت روسیه نیز به طور رسمی با طرح اسراییل برای خروج نیروهای ایرانی از خاک سوریه موافقت کرده است بهانه ای پیدا کنند که نیروی نظامی خود را در سوریه نگاه دارند و ترکیه نیز از این طریق به سرکوب کردها ادامه دهد.