ترکیه محاکمه بیش از ۱۰۰ عضو حزب نزدیک به کردها را آغاز کرد

ترکیه ، روز گذشته (دوشنبه )محاکمه ۱۰۸ تن  از افراد در ارتباط با حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) را به اتهام سازماندهی و حضور در اعتراضات هفت سال پیش حمایت از شهر کوبانی، را در  آنکارا آغاز کرد.

دادستان ترکیه این افراد را به ۲۹ مورد جنایت از جمله ۳۷ مورد قتل متهم کرده است.و اعلام کرده است که  این افراد خواهان «برهم زدن اتحاد و یکپارچگی دولت» بوده‌اند.

در مقابل وکلای حزب دموکراتیک خلق‌ها فلسفه وجودی تشکیل چنین دادگاهی را سیاسی خوانده و می‌گویند تنها جرم موکلانشان “مخالفت با سیاست‌های رجب طیب اردوغان” است که در چند سال گذشته مرتبا آنها را سرکوب کرده است.

در میان نام کسانی که قرار است از دوشنبه دادگاهی شوند نام صلاح الدین دمیرتاش، رهبر پیشین حزب دموکراتیک خلق‌ها نیز دیده می شود. هر چند که نامزد پیشین ریاست جمهوری ترکیه از نوامبر سال ۲۰۱۶ در زندان است. اتحادیه اروپا و سازمان های حقوق بشری بارها خواستار آزادی این سیاستمدار ترکیه شده اند. دمیرتاش یکی از مهم ترین چهره های است که بصورت مجازی از سلول زندان خود بار دیگر در این دادگاه محاکمه خواهد شد.

دادستان در ادامه گفته است اگر چه این رهبران مستقیما در اقدامات خشونت آمیز دست نداشتند اما اتهامشان “سازماندهی و تحریک خشونت” است.

در میان متهمان نام رهبران سابق حزب دموکراتیک خلق‌ها نیز دیده می شود.

دادگاه این افراد ، در یک فضای متشنج در پایتخت ترکیه آغاز شد. تمامی اتهامات به اعتراضاتی که بین ۶ تا ۸ اکتبر سال ۲۰۱۴ با عنوان “حمایت از کوبانی” برگزار شد، مربوط می شود. زمانی که شهر کوبانی سوریه در محاصره داعش قرار گرفت و همزمان دولت ترکیه اجازه حمایت از پیشمرگان  کرد را به کردهای ترکیه نداد.

در همان سال و در واکنش به “بی عملی دولت ترکیه دربرابر این محاصره”حامیان کردها و اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها دست به اعتراضات گسترده در برخی از شهرهای ترکیه زدند.

مهم ترین مانع پیروزی کامل داعش در کوبانی کردهای “یگان مدافع خلق سوریه”، بودند. ترکیه از آن زمان تا امروز،‌ ی پ گ را یک تهدید مرتبط با حزب کارگران کردستان ترکیه، می داند و هر حمایتی از این گروه را “جرم حمایت از گروههای تروریستی” می خواند.

کیفرخواست دادستان این پرونده بیش از ۳۳۰۰ صفحه است که در آن به جز قتل ۳۷ نفر، زخمی شدن ۷۶۱ مامور امنیتی ترکیه، آتش زدن ۱۹۷ مدرسه، تخریب ۲۶۹ ساختمان دولتی و غیرقابل استفاده شدن ۱۲۳۰ خودرو درج شده است.