ترکیه نیز به تحریم های آمریکایی گردن نهاده و واردات گاز ایران را به یک سوم کاهش داد

ترکیه بارها گفته بود که به تحریم امریکا گردن نخواهد نهاد ولی بتدریج ناچار شد که خرید گاز را کم کند و  اکنون به یک سوم رسیده است . اداره تنظیم بازار انرژی ترکیه اعلام کرد : صادرات گاز ایران به ترکیه به یک سوم کاهش یافته است و تقریبا  صادرات نفت متوقف  شده است

ترکیه در یافت که سرپیچی از منافع ایالات متحده به منافع ترکیه آسیب می رساند.  در سه دهه اخیر ترکیه یکی از شرکای بازرگانی حکومت ایران محسوب می شده که بتدریج در یکسال اخیر رو به کاهش رفته و مشکلات زیادی برای حکومت ایران بوجود آورده است .

اداره تنظیم بازار انرژی ترکیه در جدیدترین گزارش ماهانه خود که روز جمعه، ۱۰ آبان، منتشر شد، می‌گوید خرید گاز ایران در ماه اوت تقریبا یک سوم میزانی است که ایران اوت پارسال به این کشور صادر کرد.

به گزارش برخی منابع خبری رژیم ایران در دو ماه گذشته ، تنها ۱۶۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر کرده که کمترین میزان طی یک دهه گذشته است.

کل صادرات گاز ایران به ترکیه در هشت ماه ابتدایی سال نیز با ۱۰.۵ درصد کاهش به ۴.۵ میلیارد متر مکعب رسیده است.

مرکز آمار ترکیه در گزارشی نوشت  کل صادرات این کشور به ایران در ۹ ماهه سال جاری میلادی به ۱.۷۳ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه پارسال و سال ۲۰۱۷ به ترتیب ۵ درصد و ۲۵ درصد کاهش یافته است.

بیژن نامدار زنگنه  وزیر نفت حکومت ایران  اعلام کرد درآمدهای نفتی در سال جاری ۵۰ میلیارد دلار افت کرده ‌است.

رویترز در گزارشی نوشت :  تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی به ۲ میلیون و ۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است. این رقم در دوران قبل از خروج آمریکا از برجام بالای ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه بود.

بیژن نامدار زنگنه  وزیر نفت حکومت با تائید ضربات سنگینی که تحریم های آمریکایی به صدور نفت ایران وارد آورده، افشا کرده گفت: درآمدهای نفتی در سال جاری ۵۰ میلیارد دلار افت کرده ‌است.

رویترز در گزارشی نوشت :  تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی به ۲ میلیون و ۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است. این رقم در دوران قبل از خروج آمریکا از برجام بالای ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه بود.