تزریق دوز سوم واکسن کرونا در اسرائیل همچنان ادامه دارد، ولی خطر برطرف نشده است

اسرائیل به تلاش گسترده برای واکسینه کردن شهروندان بالای شصت سال، به عنوان دوز سوم واکسن کرونا ادامه می‌دهد. تزریق واکسن سوم از روز گذشته (یکشنبه) آغاز گردید و طی یک روز هزاران نفر این واکسن را دریافت کردند و امید می روزد که در ظرف هفته آینده این برنامه تکمیل شود.

دوز سوم واکسن، با واکسینه کردن رئیس جمهوری اسرائیل و همسرش، و همچنین شماری از سران دولت نفتالی بنت، از روز جمعه آغاز شد و امید می رود که در چارچوب آن، بیش از هفتصد هزار نفر افراد بالای شصت سال آن را دریافت کنند.

در آغاز، ابراز نگرانی می‌شد که هنوز سازمان غدا و داروی ایلات متحده موسوم به «اف دی اِی»، این مرحله را تائید نکرده است. ولی امروز (دوشنبه) یک مقام ارشد این نهاد اعلام کرد که اقدام اسرائیل کاملا عاقلانه و سودمند است و نباید موجب نگرانی شود.

بدین سان، اسرائیل نه تنها نخستین کشور جهان بود که واکسیناسیون اکثریت شهروندانش را انجام داد، بلکه اکنون در کنار بریتانیا پیشگام تزریق دوز سوم واکسن شده است.

در گزارش‌های پیشین گفته شده بود که پس از تزریق واکسن دوم، هر ماه شش درصد از کارآیی آن کاسته می شود و از این رو، بهتر آن است که با گذشت پنج ماه از تزریق واکسن دوم، سومین تزریق نیز انجام گیرد.

اسرائیل همچنان مقادیر زیادی واکسن ذخیره کرده و تزریق سوم نیز می تواند در کوتاه ترین زمان تکمیل شود. این اقدام، به ویژه در برابر گسترش سریع ویروس خطرناک دلتا می‌باشد.

با آن که درصد بالایی از شهروندان اسرائیل دوز دوم را نیز دریافت کرده اند، موارد نگران کننده ای از ابتلا به ویروس دلتا شناسایی شده و ابراز نگرانی می شود که مرگ و میر دوباره بالا رود و بیمارستان ها توان رسیدگی به همه موارد وخیم را نداشته باشند.

همزمان، بحث و جدل در مورد واکسینه کردن نوجوان بین ۱۲ تا ۱۶ سال ادامه دارد. برخی خانواده ها با این واکسیناسیون مخالفت می‌ورزند و دولت نیر نمی‌تواند تزریق را بر این خانواده ها تحمیل کند. این واقعیت موجب بروز یک مشکل اجتماعی می‌شود و آن، تفاوت گذاشتن بین دانش آموزانی خواهد بود که واکسن را دریافت کرده‌اند، و آنانی که به علت مخالفت خانواده، واکسن نزده‌اند. دولت در این زمینه هنوز تصمیمی نگرفته است.

همزمان، اقدامات اسرائیل در ممنوع ساختن پرواز به برخی کشورها گسترش می‌یابد. یونان یکی از مهمترین کشورهای گردشگری برای اسرائیلیان است که قرمز اعلام شده و ممنوعیت پرواز برقرار گردیده است. شرکت‌های هواپیمایی و موسسات ارائه خدمات گردشگری، نسبت به این تصمیم به شدت اعتراض کرده‌اند.

در مورد شماری از کشورهای دیگر، محدودیت‌ها ادامه دارد، ولی به صورت ممنوعیت درنیامده است. با این همه، کسانی که به آن کشورها قصد پرواز دارند، باید ظرف ۷۲ ساعت پیش از پرواز، آزمایش کرونا بدهند و هنگامی نیز که به کشور بازگشتند، باید همان آزمایش را تکرار کنند.

مجموعه ارزیابی‌های کارشناسان در اسرائیل آن است که خطر کرونا هنوز پشت سر گذاشته نشده و حتی ممکن است موج تازه‌ای در اسرائیل رخ دهد. بنیامین نتانیاهو، دولت کنونی نفتالی بنت را متهم می سازد که برای مبارزه با کرونا تجربه کافی ندارد. ولی دولت جدید این اتهام را رد می‌کند و تاکید دارد که مبارزه با کرونا را به شیوه تازه‌ای، به خوبی و با نتایج رضایت بخش، انجام می‌دهد.