تزریق واکسن ضد کورونا در سراسر اسرائیل، از امروز آغاز شد. نتانیاهو دیشب واکسن زد

تزریق همگانی واکسن ضد کورونا در اسرائیل، از بامداد امروز (یکشنبه) آغاز شد و انتظار می رود تا پایان هفته، بیش از نیم میلیون نفر از افرادی که در معرض خطر قرار دارند این واکسن را دریافت کنند و در هفته های آینده حدود دو میلیون نفر از مردم اسرائیل واکسینه شده باشند.

نخست وزیر و وزیر بهداشت اسرائیل نخستین کسانی بودند که واکس را در برابر دوربین های تلویزیونی تزریق کردند تا همه مردم کشور را به واکسینه شدن تشویق کرده باشند.

در اسرائیل هنوز قشرهایی از اجتماع کشور از تزریق واکسن هراس دارند و یا از روی عقیده خویش با آن مخالفت می ورزند. حتی شماری از پزشکان نیز در شمار این ناباوران هستند و گروه هایی از اعراب اسرائیل و همچنین مذهبیون اولترا ارتدوکس هنوز حاضر به واکسینه شدن نیستند.

حضور یافتن بنیامین نتانیاهو و وزیر بهداشت در بیمارستان شیبا در حومه تل آویو کنجکاوی بسیاری برانگیخته بود و صحنه واکسینه شدن آنان، در ابعاد گسترده در سراسر جهان یازتاب یافت و بارها از شبکه های تلویزیونی مختلف دنیا پخش شد.

نتانیاهو پس از واکسینه شدن، در برابر دوربین های تلویزیونی گفت: «این گامی کوچک از جانب من و گامی بزرگ برای تامین سلامت مردم بود».

وزیر بهداشت، امروز (یکشنبه) به خبرنگاران گفت که شب را خوب خوابیده و هیچ عارضه ای نداشته است.

از امروز واکسینه کردن پزشکان، پرستاران و همه افراد تیم های پزشکی در همه بیمارستان ها و سراسر اسرائیل واکسینه می شوند. در این فرصت، ده ها تن از افراد بلندپایه و از جمله شهرداران، حتی آنهایی که جوانتر از شصت ساله هستند واکسینه شدند و این امر موجب انتقادهایی از جانب مردم شد، زیرا قرار بر آن است که در مرحله نخست، علاوه بر تیم های پزشکی، شهروندان سالمند و آنانی که دارای بیماریهای زمینه ای می باشند واکسینه شوند.

اسرائیل میلیون ها واحد واکسن در چند کمپانی بین المللی سفارش داده که به تدریج وارد کشور می شود. ولی واکسینه کردن همه شهروندان بالای شانزده سال ممکن است بیش از دو ماه به درازا بیانجامد. هر شهروند باید دو بار واکسینه شود که سه هفته بین آن ها اختلاف باشد.

در همین حال، لزوم برقراری قرنطینه کامل برای سه هفته آینده نیز همچنان مطرح است. ولی هنوز تصمیم گرفته نشده است که کدام یک از بخش های فعالیت اقتصادی و اجتماعی کشور شامل آن گردد.

اقدام دیگر، ممکن است توقف کامل پروازهای خارجی به اسرائیل باشد، زیرا در برخی کشورها و از جمله بریتانیا، از احتمال جهش دگردیسی در ویروس کورونا سخن رفته که ممکن است خطرات بیشتری به وجود آورد و اسرائیل می خواهد از آسیب آن در امان باشد.

هنوز نادانسته های بسیاری در مورد کورونا و شیوه مبارزه با آن وجود دارد و در مورد واکسن نیز همه معماها حل نشده، ولی اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان امور می گویند که مردم نباید از واکسن  هراس داشته باشند و به همه توصیه شده است به تزریق آن بپردازند.