تزریق واکسن کورونا به خوبی در اسرائیل پیش می رود و تا دو ماه دیگر ربع جمعیت واکسینه می شود

برنامه واکسینه کردن شهروندان اسرائیلی با نظم و ترتیب و در ابعادی که از پیش انتظار می رفت ادامه دارد و شمار شهروندان سالمند که این واکسن را دریافت کردند، روز گذشته (دوشنبه) به ۱۱۵ هزار نفر رسید و در روزهای آینده باید به ۱۵۰ هزار نفر برسد. با این سرعت، انتظار می رود که در ظرف یک ماه آینده شمار افرادی که واکسن را دریافت کرده اند، به دو میلیون نفر برسند که همه شهروندان سالمند کشور و همچنین کسانی را که در بیشترین خطر قرار دارند شامل می شود.

پس از آن واکسینه کردن دو تا سه میلیون نفر جمعیت میانسال و جوان اسرائیلی آغاز می گردد. مقامات وزارت بهداشت گفتند که با گذشت از این مرحله، می توان محدودیت های اجتماعی و بازرگانی را تقریبا متوقف ساخت تا اسرائیل و اقتصاد آن بتواند به وضع عادی باز گردد.

وزارت بهداشت روز گذشته (دوشنبه) به نهادهای بیمه بهداشتی اطلاع داد که از شمار واکسن هایی که روزانه در اختیارشان میگذارد می کاهد. این پیام موجب اعتراض آن نهادها شد که گفتند باید دعوت از سالمندان برای واکسیناسیون را کاهش دهند. وزارت بهداشت توضیح داد که در حال حاضر باید به واکسینه کردن آموزگاران و دبیران و همچنین افراد نیروهای انتظامی و نهادهای ضروری دیگر نیز پرداخته شود و این امر جنبه موقت دارد.

وزارت بهداشت اطمینان داد که واکسن در شمار کافی وجود دارد و مرتبا به اسرائیل می رسد و جای نگرانی نیست.

یکی از مشکلاتی که اسرائیل با آن برخورد کرده، خودداری شمار زیادی از شهروندان عرب از گرفتن واکسن می باشد.

اسرائیل در پنج شهر و شهرک عرب نشین مراکز تزریق برپا کرده است. ولی روز گذشته اکثر این مراکز خلوت بود و از شهروندان یهودی که در آن نزدیکی ها زندگی می کنند دعوت شد که برای تزریق به آن مراکز رجوع کنند – و این در حالی که درصد اعراب اسرائیلی که به کورونا مبتلا گردیده اند، بسیار بالاتر از شهروندان غیر عرب است.

در اسرائیل از شامگاه دو روز پیش (یکشنبه) ممنوعیت های شدید رفت و آمد برپا گردیده، ولی تجزیه دو روزه نشان داده که مردم اهمیت چندانی برای آن قائل نیستند.گرچه تقریبا همه فروشگاه ها تعطیل شده، ولی آمد و شد در جاده، تنها سی درصد کاهش یافته است.