“تسنیم” از قول وزیر خارجه پیشین لبنان: «سیاست های اصولی آمریکا نسبت به اسرائیل و خاورمیانه، ثابت می ماند»

خبرگزاری تسنیم در تهران، وابسته به سپاه پاسداران، متن مصاحبه ای را با وزیر خارجه پیشین لبنان، عدنان منصور را انتشار داد که در آن ارزیابی کرده است که اگر رئیس جمهوری در ایالات متحده تغییر یابد، سیاست های اصولی آمریکا نسبت به اسرائیل همچنان با ثبات و پایدار باقی خواهد ماند.او گفت که نباید انتظار داشت که این سیاست ها با تغییر اساسی روبرو شود.

به نوشتۀ خبرگزاری تسنیم، وزیر خارجه پیشین لبنان گفت: «سیاست راهبردی ایالات متحده در جهان، و سیاست خارجی آن کشور، در صورت آمدن بایدن، و یا ماندن دونالد ترامپ تغییر اساسی نخواهد داشت».

او گفت که ایالات متحده در برابر خاورمیانه سیاست نسبتا ثابتی را دنبال می کند که یکی از محورهای آن ادامه پشتیبانی از اسرائیل است». به نوشته تسنیم، عدنان منصور ادعا کرد که هدف های دیگر ایالات متحده در خاورمیانه، جلوگیری از به وجود آمدن اتحادهای جدید و همچنین ادامه هبره برداری از منابع این منطقه است.

در پاسخ به این ارزیابی وزیر خارجه پیشین لبنان، باید یادآوری کرد که آمریکا از مدت ها پیش از نفت خاورمیانه بی نیاز شده و با شدت گرفتن تهدیدهای جنگی رزِم ایران علیه کشورهای منطقه و جهان، اکنون می کوشد یک محور مقاومت در برابر آن، با عضویت امیرنشین ها و اسرائیل به وجود آورد.

در یک گزارش دیگر، خبرگزاری تابناک وابسته به محسن رضایی، در یک گزارش جعلی ادعا کرد که پرزیدنت ترامپ از واکنش نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، که حاضر به ابراز طرفداری صریح و قاطع نسبت به او در برابر جو بایدن نشده، ابراز خشم کرده و آن را “خیانت به خود” خوانده است.

پرزیدنت ترامپ، در تماس تلفنی دو هفته پیش با نتانیاهو و رهبر سودان، ضمن آن که آمادگی سودان برای امضای پیمان صلح با اسرائیل را مژده داد، از نتانیاهو پرسید که آیا اگر جو بایدن رئیس جمهوری بود، می توانست چنین دستاوردی داشته باشد؟ پرزیدنت ترامپ، مانند همیشه جو بایدن را به صورت تحقیرآمیز “جو خواب آلود” خواند. ولی نتانیاهو در پاسخ خود، از اشاره به این پرسش به طور مستقیم دوری جست، و در عوض گفت که اسرائیل همیشه با دو حزب اصلی ایالات متحده مناسبات دوستانه داشته، و در این فرصت، یک بار دیگر از خوبی های پرزیدنت ترامپ نسبت به اسرائیل سپاسگزاری کرد.