تسنیم: به موجب لایحه بودجه سالیانه در ایران، چاپ اسکناس در کشور، در ظرف یک سال ده برابر شده است

چاپ اسکناس توسط دولت هایی که خزانه آن ها خالی شده، بزرگترین عامل ایجاد تورم مالی و بالارفتن سریع قیمت ها می شود

آماری که امروز (یکشنبه) در وبسایت خبری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران انتشار یافت، نشان می دهد که دولت به علت مشکلات شدید مالی، که رژیم را به آستانه ورشکستگی کشانده، همچنان به چاپ اسکناس ادامه می دهد که یکی از پیامدهای مستقیم آن، شتاب بخشیدن به تورم مالی و بالا رفتن نرخ مایحتاج عمومی می باشد.

خبرگزاری تسنیم با اسناد از ارقامی که که از یک بخش از لایحه بودجه استخراج کرده، می نویسد که در ظرف یک سال اخیر، میزان بدهی دولت به بانک مرکزی، ده برابر شده است که مفهوم آن چاپ اسکناس های بیشتر در ابعاد نجومی می باشد و خالی بودن خزانه دولت را آشکارتر می کند.

تسنیم نوشت که به موجب این آمار، میزان بدهی دولت به بانک مرکزی، و یا به عبارت درست تر، میزان چاپ اسکناس بدون پشتوانه، به ۶۳ هزار میلیارد تومان رسیده که در تاریخ اقتصاد ایران سابقه نداشته است.

چاپ اسکناس توسط دولت هایی که خزانه آن ها خالی شده، بزرگترین عامل ایجاد تورم مالی و بالارفتن سریع قیمت ها می شود.

دولت حسن روحانی هنوز نتوانسته است برای بیش از نیمی از بودجه سال آینده دولت، منابع مالی لازم را تامین کند و از این رو پیش بینی می شود که گران شدن کالا، در هفته ها و ماه های آینده با شتاب بیشتری ادامه خواهد یافت.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، میزان نقدینگی در بازار پول ایران نیز در ظرف یک سال ۲۶ درصد افزایش یافته که نشان دیگری از هرچ و مرج اقتصادی در حکومت می باشد. در حال حاضر مبلغ کل پولی که در دست مردم است، به حدود سه تریلیون تومان نزدیک می شود. چنین ارقام نجومی هرگز در تاریخ ایران همانند نداشته است.

دولت حسن روحانی قصد دارد برای کاستن از روند گران شدن نرخ ها، به جای آن که از بانک مرکزی مبلغ کلان تازه ای را به عنوان وام درخواست کند، و به عبارت دیگر، ناچار به چاپ مقادیر زیادی اسکناس شود، اوراق قرضه انتشار دهد و از مردم تقاضای وام کند. ولی بعید می نماید که مردم حاضر به خرید اوراق قرضه باشند، زیرا نه تنها خودشان با مشکلات مالی روبرو هستند، بلکه به آینده رژیم نیز اطمینان ندارند.

در لایحه بودجه سال آینده صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت گنجانیده شده و این در حالی که صادرات کنونی از دویست تا حداکثر سیصد هزار بشکه فراتر نمی رود و دائما میزان آن کاهش می یابد، زیرا تحریم های آمریکایی تاثیر بیشتر می گذارد.

دولت برای تامین کسری بودجه، نسبت به احتمال بالا رفتن مالیات های اخذ شده، اطمینانی ندارد و در همان حال راه چاره دیگری جز برداشت از صندوق توسعه ملی و ذخایر ارزی پیشین مشاهده نمی کند.

اطاق بازرگانی تهران گزارش داد که در هفت ماه نخست سال خورشیدی کنونی، میزان صادرات غیرنفتی ایران یازده در صد دیگر کاهش یافته که بحران اقتصادی را شدیدتر می کند. با آن که ایران در حال حاضر دارای یکی از کمترین صادرات غیر نفتی در میان کشورهای جهان می باشد، ولی همین صادرات کم نیز یکی از منابع مهم ارز خارجی محسوب می شود. ایران سالیانه حدود چهل میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته است  و این در حالی که صادرات غیرنفتی اسرائیل که یک دهم ایران جمعیت دارد، از هشتاد میلیارد دلار فراتر می رود.