تسنیم: «تقاضای انگلیس از میانجیگری در جریان نفتکش، نشان عظمت و قدرت رژیم ایران است»

خبرگزاری تسنیم  به نقل از یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی خود نوشت: این احتمال وجود دارد که لندن، از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق خواسته باشد که برای وساطت در ماجرای نفتکش‌ها مستقیما به تهران برود و با مقامات ایرانی گفت‌وگو کند.

قزوینی غرابی در ادامه نوشته است: طبعا همزمانی این سفر با شرایط فعلی و افزایش تنش میان تهران و لندن و واشنگتن و همچنین برقراری تماس مقامات انگلیسی با عبدالمهدی پیش از سفر و زمان سه ساعته و کوتاه حضور عبدالمهدی در ایران همگی نشان‌دهنده آن است که اساس این سفر ارتباط غیرقابل انکاری با تنش‌های اخیر منطقه ای داشته است.

این کارشناس ارشد مسائل عراق گفت:  از آخرین سفر عبدالمهدی به ایران کمتر از چهار ماه می‌گذرد و عملا به نظر نمی‌رسد که این سفر در راستای مسئله تحریم‌های آمریکا علیه ایران و فشار واشنگتن بر بغداد و مراودات اقتصادی ایران و عراق بوده است.

وی افزود: عبدالمهدی تمایل دارد تا برای افزایش اعتبار خود در داخل و خارج و همچنین کاهش از سطح فشارهایی که بغداد به دلیل تنش میان همسایگان و قدرت‌های منطقه‌ای متحمل می‌شود، نشستی چند جانبه با حضور همه طرف‌ها از جمله کشورهای مؤثر عربی مانند مصر و اردن در بغداد برگزار کند.

قزوینی غرابی گفت: طبعا بغداد به دلیل آنکه تنش در روابط تهران و واشنگتن اثر مستقیمی بر اوضاع عراق دارد، از کاهش تنش‌ها استقبال می‌کند و آن را به سود خود می‌داند بنابراین میانجی‌گری میان دو طرف می تواند برای بغداد یک موضوع ایده آل باشد.

وی افزود: عبدالمهدی می‌تواند وضعیت نه چندان مطلوب در مقابل مخالفان یا رقبای سیاسی‌اش و ناکامی دولت او در حوزه داخلی را از طریق سیاست خارجی تا حدودی بهبود ببخشد.

این کارشناس مسائل عراق یادآور شد: عراق را باید در شرایط فعلی تنفس‌گاه ایران به دنیای بیرون دانست.چرا که  بخش عمده‌ای از صادرات انرژی ایران اکنون به عراق انجام می‌شود و مراودات مالی دو کشور تا حد زیادی سروسامان گرفته است

یک دیدگاه

  1. مگر شما مجبورید که هر خبری را مانند این انتشار بدهید که مردم را به بیراهه ببرید. تیتر این خبر ملاها را مهم نشان میدهد. واقعا که!!!!!

Comments are closed.