تسنیم نوشت : آنچه در منامه رخ داد، بزرگترین دیدار و نشست عادی‌سازی روابط (میان اعراب و اسرائیل) بود

تسنیم از قول خبرنگار اعزامی روزنامه اسرائیلی آ رتص به کنفرانس بحرین نیز نوشت که کنفرانس بحرین بزرگترین نشست عادی‌سازی روابط بوده که طی سال‌های اخیر بوده است

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران در گزارش خود پیرامون کنفرانس منامه، نوشت که کانال سیزده تلویزیون اسرائیل، یک مصاحبه طولانی با خالد بن احمد آل‌خلیفه وزیر خارجه بحرین انجام داده است. که در آن از زبان وزیر خارجه بحرین شنیده می شود که این مصاحبه می بایست خیلی وقت‌ها پیش انجام می‌شد.

تسنیم از قول خبرنگار اعزامی روزنامه اسرائیلی هاآرتص به کنفرانس بحرین نیز نوشت که کنفرانس بحرین بزرگترین نشست عادی‌سازی روابط بوده که طی سال‌های اخیر بوده است.

تسنیم نوشت این خبرنگار به نام نوعا لنداو که به منامه رفته از جمله گفت: آنچه در منامه رخ داد، بزرگترین دیدار و نشست عادی‌سازی روابط (میان اعراب و اسرائیل) بود که طی سال‌های اخیر میان نمایندگان کشورهای عربی و اسرائیل مشاهده شده است، دیداری که در کنفرانس صلح اقتصادی صورت گرفت که دولت ترامپ آن را با هدف جمع‌آوری پنجاه میلیارد دلار برای فلسطینیان برگزار کرده است، بر اساس طرح صلحی که ایالات متحده آمریکا قصد دارد پس از انتخابات آتی اسرائیل ارائه کند.

وی افزود این رویداد در هتل مجلل چهارفصل طی مراسمی برگزار شد که طی آن ده‌ها بازرگان عرب و اسرائیلی در برابر دیدگان همگان و در حضور خبرنگاران به صحبت کردن با یکدیگر پرداختند و از آن ابراز رضایت کردند.لنداو به دیدار ژنرال ذخیره یوآب مردخای هماهنگ‌کننده سابق کابینه رژیم اسرائیل با برخی مقامات عرب اشاره کرد.

تسنیم در گزارش خود نوشت: از جمله مقامات عرب شرکت‌کننده در کنفرانس بحرین می‌توان به شریف العمادی وزیر دارایی قطر، شیخ خالد بن احمد آل‌خلیفه وزیر خارجه بحرین که به‌صورت علنی و آشکار با اسرائیلی‌ها از جمله یتسحاق شیبا مدیرکل بیمارستان شیبا صحبت کرد، شیبا به روزنامه هاآرتص گفت: ما نسبت به فضاهای مشترک سازنده که از چالش‌های مشترک حرف می‌زند، بسیار خوش‌بین هستیم، تمام طرف‌های شرکت‌کننده در خصوص ابتکارعمل‌ها و همکاری آینده (میان اعراب و اسرائیل) بسیار انعطاف‌پذیر بودند.

تسنیم نوشت: یک منبع از مقامات بحرینی به روزنامه هاآرتص گفت روابط بحرین با اسرائیل گرم است، ولی میزبانی این کنفرانس از سوی آنها هم مسئله پیچیده‌ای است به‌ویژه در برابر فلسطینیان و فشار آمریکا از عوامل اصلی بود که منجر به برگزاری این کنفرانس شد.

روزنامه هاآرتص در ادامه به سخنان جارد کوشنر داماد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مشاور او اشاره کرد و نوشت کوشنر و جیسون گرینبلات فرستاده دولت آمریکا به خاورمیانه برای اجرای بعد اقتصادی طرح معامله قرن تلاش می‌کنند.

بنوشته تسنیم، روز دوم و پایانی کنفرانس بحرین، خوش بینی سعودی‌ها به تحقق طرح ترامپ در مورد فلسطینیان قوت گرفت.

تسنیم در پایان گزارش خود، برای بی اهمیت جلوه دادن همایش منامه نوشت: برگزاری این کنفرانس در حالی است که فلسطینیان به‌طور کامل آن را تحریم کرده‌اند و به‌جز چند کشور عربی به‌سرکردگی عربستان و  امارات دیگر کشورهای عربی از شرکت در آن خودداری کردند.