تشویق روحانی به پنهان‌کاری در مورد شیوع کرونا: «نگویید موج دوم و سوم آمده است»

آخوند حسن روحانی، رئیس جمهور حکومت ایران، در انتقاد از انتشار خبرهای شیوع دوباره کرونا در کشور گفت: «نگویید موج دوم و سوم آمده است». این در حالی است که رییس مراقبت های بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت گفته بود: «موج دوم و سوم به شماری از استان های پر جمعیت آغاز شده است».
حسن روحانی افزود: «نباید با بیان این که نقطه دوم و سوم اوج بیماری در کشور ایجاد شده، فضای روانی جامعه را به هم بریزیم».
روحانی برخی از مردم را متهم کرد که در طول این دوران کرونا “دچار وسواس شده اند و مدام دست‌های خود را می‌شویند و وسایل را ضدعفونی می کنند.”

روحانی در حالی این سخنان را مطرح می‌سازد که در روزهای گذشته گزارش‌های متعددی از شیوع کرونا در ۱۴ استان ایران منتشر شده و تعداد بیماران جدید شناسایی‌شده در هر روز، به دوران اوج بیماری در کشور، یعنی اواسط فروردین ماه رسیده است.
حسن روحانی همچنین گفته است در شرایط کنونی “راه دومی” نداریم و باید هم کارخانه‌ها و مغازه‌ها باز باشند و “مقابله با ویروس هم ادامه داشته باشد”.

روحانی درخواست تعطیلی همه کشور را،  به دید خود درخواست “ضدانقلاب” خوانده که توسط برخی رسانه‌ها در داخل تکرار می‌شود. وی پیشتر نیز مدعی شده بود که “ضدانقلاب” قصد داشته در بحران کرونا کسب و کار را تعطیل کند و او مانع چنین پروژه‌ای شده است. محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس دهم، این سخنان روحانی را “توهم توطئه” خوانده بود.

سعید نمکی وزیر بهداشت نیز پیشتر در این زمینه گفته بود که اگر اختیار دست ما بود و حمایت می‌شدیم، کل کشور را تعطیل می کردیم.
همزمان با انتشارسخنان روحانی، محمد صفری ملک ‌میان نماینده مجلس اعلام کرده است که مسافرت‌های کنترل نشده به گیلان موجب شروع موج دوم کرونا در این استان شده است.

همچنین هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه نیز اعلام کرد: «پیک دوم کرونا در کرمانشاه آغاز شده است».

بازوند افزود: «در پیک اول بیماری تعداد افراد بستری در استان به ۱۹۴ نفر رسید، اما اکنون در پیک دوم با ۲۵۶ نفر بستری مواجهیم که بسیار خطرناک است».