تصاویر تکان دهنده ای از بدرفتاری با زندانیان در اوین، از دوربین های مدار بسته علنی شد +فیلم

در همان حال که مجلس شورای اسلامی به بررسی صلاحیت فرد پیشنهاد شده برای وزارت اطلاعات در دولت آخوند رئیسی مشغول بحث و بررسی بود، نهادهای اطلاعاتی رژیم ضربه تازه ای را متحمل شدند و آن، انتشار فیلیم های از سیستم مدار بسته زندان اوین است که نمونه های تکان دهنده ای از کارهای خشونت بار و غیرانسانی زندانبانان آشکار شده است.

هکرهایی که خود را “عدالت علی” می نامند، بخشی از فیلم هایی را که ار سیستم مدار بسته زندان اوین تهیه کرده اند، در شبکه های اجتماعی منتشر ساخته و در اختیار رسانه های برون مرزی قرار داده اند.
در این فیلم ها از جمله دیده می شود که چگونه برخی از زندانیان روی زمین کشیده می‌شوند تا به نقطه دیگری انتقال یابند. احتمال می رود که بخش های تکان دهنده تری از فیلم های دزدیده شده در روزهای آینده انتشار یابد.

این گروه که مدعی هک کردن دوربین های امنیتی این زندان است، تصاویری از اتاق کنترل این زندان نیز پخش کرده است. بخشی از تصاویر منتشر شده، برخورد بسیار بد مقامهای زندان با یک زندانی که در محوطه این زندان از هوش رفته است را به تصویر کشیده است (فیلم زیر).

بر روی مانیتور همراه با لوگوی ترازوی نامیزان، این جمله نقش بسته است: «زندان اوین لکه ننگی بر عمامه سیاه و ریش سفید رئیسی! اعتراضات سراسری تا آزادی زندانیان سیاسی».

در مورد شیوه به دست آوردن این فیلم ها ، کارشناسان دو ارزیابی مختلف ارائه می کنند. یک کارشناس می گوید که هکرها با استفاده از حفره های اطلاعاتی که در سیستم کامپیوتری زندان اوین کشف کرده اند توانسته اند وارد کامپیوترها شده و این فیلم‌ها را به دست آورند. گفته می‌شود سیستم عامل کامیپوترهای زندان، سیستم عامل ویندوز بوده که “برای مکان‌های امنیتی مناسب نیست”. ولی گروه دیگری از کارشناسان بر این باورند که دستیابی به این فیلم‌ها بدون همکاری افراد یا عواملی از داخل مدیریت زندان امکان پذیر نبوده است.

محمود احمدی نژاد ماه گذشته گفته بود که رژیم ایران دارای حفره های اطلاعاتی بسیار است و به گفته او “آسمان اطلاعاتی حکومت حفره های بسیار دارد”، که یک نمونه آن دستیابی به اطلاعات مربوط به فعالیت های اتمی و ریودن اسناد بایگانی شده می باشد.

فیلم‌های هک شده چند روز پس از انتشار آخرین گزارش سالیانه حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران علنی شده است.

یک کارشناس امور سایبری گفت احتمال دارد که هکرها و یا افراد درونی که به این فیلم ها دست یافته اند، تصاویر کافی در اختیار دارند و نیازی به ادامه این تلاش نبوده و از این رو شایسته دانسته اند که در موقعیت فعلی آن را علنی سازند.

مقامات حکومت اسلامی ایران هنوز نسبت به این افشاگری واکنشی نشان نداده‌اند. شماری از فیلم های به دست آمده، در شبکه های اجتماعی در اختیار همگان قرار دارد.