تصمیم ایران برای بالا رفتن غنی سازی ۶۰ درصدی با واکنش های بین المللی و ابراز نگرانی های گسترده روبرو شد 

عباس عراقچی،‌ معاون وزارت خارجه که برای پیگیری مذاکرات هسته‌ای در سطح فنی و در راستای «دستیابی به توافق در زمینه لغو تحریم‌های آمریکا» به اتریش سفر کرده،‌ روز گذشته(سه شنبه) ،‌ از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی همزمان با ادامه مذاکرات وین خبر داد.

عراقچی روز گذشته به صورت غیرمنتظره اعلام کرد ایران تهدید خود مبنی بر افزایش غنی‌سازی در ۶۰ درصد را وارد فاز اجرایی کرده است.

وی در حالی این خبر را اعلام کرد که پیشتر علی خامنه‌ای،‌ ‌در واکنش به هشدارهای اروپا و آمریکا درباره ادامه نقض برجام در اسفندماه گفته بود حد غنی‌سازی ۲۰ درصد نخواهد بود و ممکن است آن را به ۶۰ درصد هم برساند.

این تصمیم سه  روز پس از دومین “انفجار” در سایت هسته‌ای نطنز و همچنین یک روز پس از اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه مقام‌های حکومت ایران به مرحله عملی رسیده است.

چهار روز پیش  طی انفجاری در سایت هسته‌ای نطنز، بنا بر آنچه که علیرضا زاکانی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، اعلام کرد “چندین هزار” سانتریفیوژ و “بخش عمده امکانات غنی‌سازی” ایران آسیب دید و از بین رفت.

زاکانی گفته بود که اقدام مناسب برای پاسخ به این حمله تصویب قانون غنی‌سازی ۶۰ درصد است.

همزمان  اتحادیه اروپا هم  که از سال گذشته ساز و کار استفاده از تحریم‌های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی را آغاز کرده بود، دو روز پیش  تصویب کرد هشت مقام دولتی و قضایی و همچنین فرمانده ارشد‌ نظامی جمهوری اسلامی را در ارتباط با سرکوب و کشتار اعتراضات آبان ۹۸ تحریم کند.

در مقابل وزارت خارجه جمهوری اسلامی هم فوری تهدید کرد که در واکنش به این اقدام گفت‌وگوها و همکاری‌های جامع خود با اروپا در زمینه‌های حقوق بشر، ‌تروریسم و مواد مخدر را تعلیق می‌کند.

در همین راستا، محمدجواد ظریف، هم  اروپا را در زمینه این تحریم‌ها مورد انتقاد قرار داد و گفت: «این اروپا جایگاهی ندارد که بخواهد مقامات ایرانی را تحریم کند. اتحادیه اروپا دنباله‌روی سیاست و تندروترین گروه‌های داخلی آمریکا و اسرائیل است.»

آگاهان امور در این باره می گویند:  ‌غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در زمینه کشتی‌های جنگی و زیردریایی کاربرد دارد. سال ۱۳۹۲ احمد قریب،‌ کارشناس سوخت هسته‌ای، در گفت‌وگویی با وبسایت دیپلماسی ایرانی گفته بود که این میزان غنی‌سازی برای ایران کاربردی ندارد.

مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، هم دو سال پیش در این باره گفت: «اگر بخواهیم باتری‌های هسته ‌ای برای زیردریایی‌ها و سایر مصارف دریایی بسازیم باید اورانیوم را تا ۶۰ درصد غنی‌سازی کنیم.»

همچنین امیر رستگاری، رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع، نیز سال گذشته در این زمینه گفته بود: «توان تجهیز زیردریایی‌ها به سوخت هسته‌ای در کشور وجود دارد و در برجام هم این مجوز به ایران داده شده و می‌شود این کار را هم انجام داد، اما فعلا دستوری در این خصوص به ما داده نشده است.»