تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، در اسرائیل با ابراز نگرانی و انتقاد روبرو شد. “پیروزی رژیم ایران”

تصمیم پرزیدنت ترامپ برای بیرون بردن نیروهای آمریکایی از سوریه، با انتقادهای شدیدی در اسرائیل روبرو شد

تصمیم ناگهانی و شگفت انگیز پرزیدنت ترامپ برای بیرون بردن نیروهای آمریکایی از سوریه، با انتقادهای شدیدی در اسرائیل روبرو شد. گرچه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر هنوز در این زمینه سخنی نگفته، ولی یک وزیر ارشد کابینه او و همچنین وزیر دفاع پیشین اسرائیل و بسیار از تحلیلگران، این اقدام ایالات متحده را مورد انتقاد قرار دادند و ارزیابی کردند که چنین اقدامی موجب خرسندی و احساس پیروزی از جانب حکومت اسلامی ایران خواهد شد و ترکیه را در سرکوب کردهای شمال سوریه گستاخ تر خواهد کرد و هدیه بزرگی برای پرزیدنت بشار اسد است که بار سنگین کشتار نیم میلیون نفر از مردم سوریه را به دوش می کشد.

در مورد شمار سربازان آمریکایی که در سوریه حضور دارند، آمار دقیقی انتشار نیافته و تعداد آن ها بین پانصد تا دو هزار نفر ارزیابی شده است. این سربازان هرگز حضور چشمگیری در سوریه نداشته اند، ولی این حضور، از نظر سیاسی و دیپلماتیک همیشه با اهمیت تلقی شده و ارزش  استراتژیک عمده ای داشته است.

گرچه ماموریت این سربازان، بیشتر آموزش دادن چریک های مخالف رژیم بشار اسد و به ویژه کردها بوده، ولی آن ها وظایف امنیتی مهم دیگری نیز انجام می داده اند که ارزش کلیدی داشته است.

در اورشلیم، ییسرائل کاتس وزیر راه و ترابری، که وزیر اطلاعات نیز هست و در کابینه محدود امنیتی – سیاسی دولت نیز عضویت دارد، امروز (پنجشنبه) در یک مصاحبه گفت که اسرائیل همیشه دانسته و توانسته است از امنیت خود دفاع کند، ولی این عقب نشینی وضع امنیتی وخیم تری در سوریه به وجود می آورد و موجب می شود که رژیم ایران آسانتر بتواند از راه زمینی به سوریه دسترسی یابد.

کاتس گفت که اگر کردها در سوریه به حمایت از جانب نیروهای آمریکایی نیاز داشتند، ولی اسرائیل به تنهایی قادر است از امنیت خود دفاع کند و از این رو نگرانی وجود ندارد. ولی در مجموع، عقب نشینی های آمریکا اوضاع را بغرنج تر می سازد. او گفت که با این عقب نشینی، بازرسی مرزی نیروهای آمریکایی در حد فاصل بین سوریه و عراق برداشته می شود و این واقعیت ممکن است پیامدهای بدی داشته باشد.

اویگدور لیبرمن وزیر دفاع پیشین اسرائیل، در یک مصاحبه رادیویی، توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه کرد و گفت: آمریکایی ها در خط مرزی سوریه و عراق، جلوی آمد و شد نیروهای ایرانی و انتقال اسلحه به سوریه را می گرفتند، و اکنون که چنین مانعی وجود نداشته باشد، رژیم ایران می تواند از این پس از راه زمینی به سوریه اسلحه و موشک برساند و چنین امری خطرناک است.

یادآوری می شود: رژیم ایران تا کنون ناچار بوده سلاح های سنگین و به ویژه موشک ها را با هواپیماهای باری به سوریه برساند و بارها مورد حمله نیروی هوایی اسرائیل قرار گرفته، ولی از امروز به بعد، می تواند از راه زمینی جنگ افزارهای خود را ارسال دارد.

یک تحلیلگر اسرائیلی گفت که اکنون با نبود آمریکائیان در سوریه، رژیم ایران از راه زمینی می تواند خود را به سواحل دریای مدیترانه برساند.

تحلیلگران اسرائیلی همچنین به این واقعیت اشاره کردند که ترکیه قصد دارد برای سرکوب کردهای آزادیخواه، نیروهای نظامی خود را به شمال سوریه بازگرداند. کردها تحت حمایت ایالات متحده قرار داشتند و در سرکوب ترور اسلامی نقش مهمی ایفا کردند و اکنون با خروج آمریکاییان، بعید می نماید که آن ها بتوانند در برابر ارتش ترکیه مقاومت کنند.

وزیر دفاع پیشین اسرائیل، در بخشی از مصاحبه خود گفت که البته ایالات متحده باید بر حسب منافع خود اقدام کند، ولی این عقب نشینی، یک بار دیگر تز اسرائیل را تایید می کند که ما باید برای دفاع از خویش، تنها به خود متکی باشیم.

3 دیدگاه‌

  1. آمریکا در جهت منافع اسرائیل سوریه را ترک کرد !
    در واقع آمریکا در سوریه براى ارتش اسرائیل مزاحم بود و الان اسرائیل میتواند براحتى سوریه را مهار کند
    خداوند نگهدار و حامى ارتش اسرائیل است .
    ارتش آمریکا مراقب ارتش اسرائیل است

  2. آقای نوابی: من هر چه فکر میکنم در نمیابم که الان با رفتن امریکا از سوریه چطور دست اسرائیل بازتر شده؟و آمریکا چطور در سوریه مزاحم اسرائیل بوده؟لطفاًپاسخ دهید شاید منهم علت رفتن آمریکا را بفهمم.

Comments are closed.