«تصمیم رژیم ایران برای افزایش غنی سازی، سطح تنش را در حد خطرناکی بالا می برد»

سخنان حسن روحانی در مورد برداشتن گام دیگری از جانب حکومت ایران در راستای نقض تعهدات آن کشور در چارچوب توافق اتمی موسوم به برجام، و واکنش قاطعانه و تهدیدآمیز پرزیدنت ترامپ، دوباره تب جنگی را در حوزه خلیج فارس بالا برده و بر احتمال بروز یک درگیری نظامی افزوده است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در سخنان روز گذشته (چهارشنبه) در هیات دولت گفته بود که رژیم گام دوم را برای نقض برجام بر می دارد و از چند روز دیگر درصد غنی سازی اورانیوم را از سه درصد و شصت و هفت دهم درصد بالاتر می برد. او گفت: «ایران تعهد خود را در مورد پائین نگاه داشتن سطح غنی سازی اورانیوم باطل می کند و ار هفته آینده اورانیوم را به هرهر مقدار که دلمان خواست و ضرورت و نیاز ما بود، غنی سازی ار افزایش می دهیم».

روحانی فاش نساخت که رژیم تا چه سطحی می خواهد غنی سازی را بالا برد، ولی در گذشته گفته شده بود که هدف، رسیدن به سطح بیست درصدی می باشد که گامی حساس در راه رسیدن به اورانیوم غنی شده در سطح هشتاد تا نود درصد می باشد که برای ساخت بمب هسته ای به کار می رود.

هشدار پرزیدنت ترامپ به این سخنان روحانی بسیار کوبنده و قاطع بود و رئیس جمهوری آمریکا گفت که در برابر چنین کاری، رژیم ایران متحمل چنان ضرباتی خواهد شد که ناچار خواهد گردید از تصمیم خود باز گردد.

ییسرائل کاتس وزیر خارجه اسرائیل نیز که در گذشته وزیر اطلاعات بوده، هشدار داد که اسرائیل در برابر بالا رفتن سطح غنی سازی ساکت نخواهد نشست.

آشنایان امور می گویند، این واقعیت که در برجام رژیم ایران متعهد شده بود که سطح غنی سازی را از سه ممیز شصت و هفت دهم درصد بالا نبرد و اورانیوم ذخیره شده، از میزان سیصد کیلوگرم بالا نرود، هدف آن بود که حکومت نتواند به ساخت بمب هسته ای روی آورد. ولی اکنون، اگر همچنان به ذخیره کردن اورانیوم در غلظت پائین ادامه دهد و همزمان، سطح غنی سازی را بالا ببرد، به مفهوم خروج کامل از برجام است.

نه تنها پرزیدنت ترامپ نسبت به سخنان حسن روحانی زبان به هشدار گشود، بلکه کشورهای اروپایی نیز اخطار کرده اند که چنین رفتاری، عاقبت خوشی برای رژیم ایران نخواهد داشت و سطح تنش در منطقه را به میزان غیرقابل کنترولی بالا خواهد برد.

6 دیدگاه‌

 1. متاسفانه و متاسفانه تجربه نشان داده که تاکنون این جمهوری اسلامی بوده است که با اعتماد بنفس پیش برده، مثل اینکه تمام غربیها را از دیرباز روانکاوی کرده و ترس ندارد از توپ وتشر ترامپ و غیره

 2. ایراداتی که به حرف های بحق آقای روحانی می گیرند، انسان را یاد آن حکایت ملانصرالدین می اندازد که عسل می خورد وبه دیگران نمی داد. آن ها هم برای این که اورابترسانند گفتند عسل برای قلب خوب نیست. ملا هم بازرنگی جواب داد قلب من که سالم کارمی کندولی احتمالاً دل شماهاراخواهد سوزاند!

  • از کی تا حالا اخوند حرف به حق زده ؟
   رژیم فاسد و دزد ‌‌جنایتکار قاتل و‌تروریست جمهوری کثیف اسلامی دنیا را به آشوب رسانده است ملت های متمدن جهان اگر خواهان صلح و آرامش در جهان هستید از ملت ایران و مبارزات بر حق ملت ایران علیه این اخوندهای تروریست و رژیم تروریست پرور اخوندی حمایت کنید

 3. بیچاره شاہ ایران که از تاج و تخت کنار رفت تا ملّت کشته نشند۰ خاک بر سرِ سران جمهوری اسلامی کنند که آمادہاند ملّت را فدا کنند تا خودشان بر تاج و تخت بمانند۰ آیا حکومتی که تروریست نام گرفته و تهدید به نابودی کشورھا میکند مستحق داشتن بمب ھسته ای میباشد؟ ھرگز، ھرگز، ھرگز۰

 4. ملایان هم برای پیشبرد اهدافشان گرو کشی میکنند هستهای هم بهانه ای شده است که همه کار بکنند شاید اشتباه بزرگ اروپاییان است عاقبت هسته ای شدن کشور کره شمالی این را ملایان نمیفهمند

 5. درود.
  دیگر روزگار ایکاش ها گذشته ولی ایکاش حکومت مستبد و متعصب جمهوری اسلامی، به جای کرور کرور هزینه کرد برای ساخت بمب هسته ای و موشک، دخالت در امور سایر کشورها و از همه مهمتر به قول خودشان صدور تفکر متحجرانه شان به خارج از مرزهای ایران، بسیار کمتر از این را هزینه میکرد و به توسعه ی ادبیات و فرهنگ غنی چند هزار ساله اش میپرداخت تا بتواند هم پا با سایر ملل و تمدنهای صلح طلب، آرامش جانی برای خود و ساکنین کره ی خاکی بیافریند ولی صد حیف که آنچه در مغزهای آنان میگذرد، آتش است نه آب.

Comments are closed.