تصمیم سوئیفت در پیروی از تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی اروپا را در دور زدن تحریم ها به نفع تهران ناکام گذاشت

برونو لومر وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه می گوید  قصد دارد تا با هدایت تلاش‌ها برای ایجاد یک ساز و کار از سوی اتحادیه اروپا از تاثیر تحریم‌های ایالات متحده علیه رژیم ملایان بکاهد.

کشورهای اروپایی از بیم خشم ایالات متحده از میزبانی برای ایجاد دفتر این مکانیزم سر باز زدند

برونو لومر وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در گفتگویی با فایننشال تایمز گفت اتحادیه اروپا برای کمک به جمهوری اسلامی و تقویت یورو برنامه‌ای دارد تا ساز و کاری را برای مقابله با تحریم های آمریکا ایجاد کند.

اتحادیه اروپا در تلاش بوده است تا ساز و کار مالی اقتصادی را برای ادامه تجارت با ملایان در تهران ایجاد کند و از این طریق خرید نفت و دیگر محصولات ازاین طریق با تهران را پس از تحریم های آمریکا تسهیل کند.

این در حالی است که علی‌رغم بازگشت مجدد تحریم ها از روز دوشنبه چهاردهم آبان ساز و کار مد نظر اروپا برای کمک به رژیم جمهوری اسلامی تاکنون عملیاتی نشده و گزارش ها حاکی از آن است که اجرای این مکانیزم بسیار پیچیده و از نظر سیاسی حساس است.

گفته می‌شود که عملیاتی شدن این ساز و کار با مشکل روبرو شده است زیرا هیچ کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا حاضر به میزبانی برای ایجاد دفتر مرکزی این مکانیزم نیستند.

کشورهای اروپایی از بیم خشم ایالات متحده از میزبانی برای ایجاد دفتر این مکانیزم سر باز زدند.

انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین المللی موسوم به سوئیفت که مرکز آن در بلژیک واقع شده است روز دوشنبه اعلام کرد از تحریم های ایالات متحده بر علیه رژیم تهران پیروی می‌کند.

سوئیفت گفته است بانک های متعلق به رژیم ملایان که از سوی آمریکا در لیست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند را از شبکه خود خارج می‌کند.

این اقدام سوئیفت ضربه اساسی به تلاش های اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم ها به نفع  تهران است.

وزیر اقتصاد فرانسه پیشتر گفته بود بیشتر شرکت‌های فرانسوی با اعمال تحریم‌های آمریکا نمی توانند در ایران فعالیت داشته باشند.

یورونیوز به نقل از برونو لومر که  در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود میگوید شرکت های فرانسوی باید در ازای خدمات و تولیدات شان در ایران پول دریافت کنند و به خاطر نبودن نهاد مالی مستقل اروپایی این امکان وجود ندارد.