تظاهرات خودجوش و همزمان در چندین شهر ایران، پایه های رژیم را لرزان تر کرده است – ولی مردم شهرهای بزرگ هنوز به آن نپیوسته اند.

به دنبال تظاهرات اعتراضی کم سابقه مردم چند شهر در ایران، مقامات حکومت اسلامی به رشته تدابیری دست زده اند که از ادامه آن جلوگیری کنند. از چند شهر ایران خبر رسید که از ساعات سپیده دم امروز (جمعه) خودروهای نیروهای انتظامی در نقاط حساس شهرها مستقر گردیده اند تا از تجمع مردم جلوگیری کنند.

مشکل اساسی رژیم، هنگام پایان نماز جمعه و خروج از محل نماز می باشد که ممکن است آغازگر تظاهرات علیه گرانی باشد. در حالی که تهران ظاهرا آرام است، از هنگام تظاهرات تابستان سال ۱۳۸۸ در پایتخت، این رشته تظاهرات در ایران سابقه نداشته است.

این واقعیت که تظاهرات اصلی در شهر مذهبی مشهد برگزار شد که مردم در آن جا ظاهرا بیشتر مذهبی هستند، می تواند یک زنگ خطر برای حکومت باشد.

مقامات امنیتی در مشهد می گویند که ۵۲ نفر به دنبال تظاهرات دیروز بازداشت شده اند. ولی در مجموعه گزارش هایی که از ایران می رسد گفته شده که ممکن است تعداد بازداشتی ها از این رقم بسیار بالا تر باشد.

همچنین شماری از افراد در جریان تلاش یگان های سپاه پاسداران و نیروهای انتظامی برای متفرق ساختن مردم زخمی شده اند، ولی از آن جا که این افراد از بیم بازداشت شدن، به بیمارستان مراجعه نکرده اند، درباره شمار آن ها اطلاعی در دست نیست.

شبکه های اجتماعی در ایران به یک وسیله بسیار موثر برای انتقال فوری اطلاعات و تصاویر و فیلم مبدل شده است و بعید می نماید که حکومت بتواند این فعالیت را به طور کامل متوقف کند.

رادیوها و تلویزیون های فارسی زبان در برون مرز، با استفاده از اطلاعاتی که از شبکه های اجتماعی در داخل ایران گردآوری شده بود، روز گذشته (پنجشنبه) ساعت های متمادی گزارش هایی در این رابطه پخش می کردند.

این بار، افراد “حاضر در صحنه” توانستند از کانون تظاهرات و رویارویی ها فیلم بگیرند و آن را بلافاصله منتشر سازند که پس از چند دقیقه از تلویزیون ها و رادیوهای فارسی زبان در خارج از کشور پخش شد.

وبسایت “رادیس دات اورگ” تعداد زیادی از این کلیپ ها را منتشر کرد و صدای مردم از “رادیو پیام اسرائیل” پخش شد.

آگاهان می گویند که حکومت از این امکانات تکنولوژی به شدت نگران است، ولی بعید می نماید که بتواند به طور کامل جلوی آن را بگیرد.

در جریان تظاهرات مردمی چند سال پیش در تونس، که سرآغاز “بهار عربی” شد،  شبکه های اجتماعی نقش مهمی در ایجاد همآهنگی بین مردم ایفا کردند.

آگاهان می گویند که امروز دیگر برای گسترش بخشیدن به اعتراض های مردمی، نیازی به “رهبر” نیست و این نقش به شبکه های اجتماعی سپرده شده است.

از آن جا که تظاهرات با شعار “نه به گرانی” آغاز گردید و در جریان آن بارها فریاد “مرگ بر روحانی” شنیده شد، برخی ارزیابی کردند که این اعتراض ها ممکن است طبق نقشه ابراهیم رئیسی و به هدف انتقام گیری از دولت روحانی ترتیب داده شده بود. ولی شعارهای دیگری که در جریان تظاهرات مشهد (و شهرهای دیگر) شنیده شد، نشان می دهد که اعتراض ها خود جوش بوده است.

یکی از وخیم ترین شعارها از دیدگاه رژیم این بود که مردم فریاد می زدند “اسلام را پله کردید، مردم را ذله کردید”. چنین شعاری تا به حال، آن هم در شهر مذهبی مشهد، شنیده نشده بود.

شعار مهم دیگر تظاهر کنندگان این بود: “چه اشتباهی کردیم، که انقلاب کردیم”.

مردم فریاد می زدند: “نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم”.

شعارهای دیگر در مخالفت با شیوه تروریست پروری رژیم و کمک های چند صد میلیون دلاری به گروه هایی چون حزب الله لبنان و حماس، در کنار صدها میلیون دلار پولی که در سوریه و یمن و عراق و نقاط دیگر به هدر می رود، یکی از موضوع های اساسی خشم مردم بود.

مردم فریاد می زدند “سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن” و می گفتند “نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران”

اکنون، پرسشی که همگان را به خود مشغول داشته آن است که رویدادهای روز گذشته در مشهد، نیشابور، کاشمر، یزد و چند شهر دیگر، تا چه حد می توان نشان سرآغاز فروپاشی رژیم کنونی باشد؟

پاسخ به این پرسش مشروط به میزان تداوم عملیات اعتراضی و گسترش آن به شهرهای دیگر باشد.

اگر این تظاهرات به مدت چند روز ادامه یابد و روز به روز به شهرهای دیگر نیز سرایت کند، پایه های حکومت به طور جدی لرزان خواهد شد و یک روند “بهمن وار” آغاز خواهد گردید.

در صورت گسترده تر شدن اعتراض های مردمی، بعید نیست که افرادی از میان نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران و واحدهای بسیج از این نهادها جدا شوند و به ملت بپیوندند.

درست است که شمار افرادی سپاه پاسداران، واحدهای بسیج، نیروهای انتظامی و دیگر واحدهای سرکوبگر به حدود یک میلیون نفر می رسد، ولی ایران بیش از هشتاد میلیون نفر جمعیت دارد و رژیم نیاید خود را مصون احساس کند.

روند تداوم عملیات اعتراضی و گسترش آن، بی تردید فروپاشی حکومت را نزدیک تر خواهد کرد.

پرسش کلیدی آن است که آیا مردم شهرهای تهران، اصفهان و تبریز نیز به این تظاهرات خواهند پیوست؟

 

5 دیدگاه‌

  1. مردم اصفهان و تهران و اهواز که هر روز در حال خروش و خیزش هستند.. رسانه ها و خبربیاران که تحت انحصار نیروهای امنیتی وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام (حکومت شیطان بر روی زمین) و شورای عالی امنیت ملی(ملت زامبی ها) که سالیانی دراز خسن سرخه ای ریاستش را بر عهده داشت همو که در تیرماه ۷۸ خطاب به مردم ایران میگفت اگر رافت اسلامی نبود مردم ما( همان آزتکها) همه شما را میخوردند! و رسماً این واژگان را بکار میبرد.. همو که در مجلس شورای شیطانی میگفت افسران به زور بازنشسته شده ارتش برای اینکه توطئه!! نکنند فقط یک بخور نمیر باید بهشان داده شود و نماز جنبه اعدام کنند که اثرش بیشتر باشد (در الحاد و فساد و دشمنی با خدا و پیامبر) .. این رسانه ها بطور کامل تحت سلطه شوم دیوها قرار گرفته اند و کسی پوشش خبری نمیدهد.. خیزش پیشبینی نشده سناباد و بلاد نواحی خراسان و شاهرود و یزد هم بخاطر سرپوش بر خیزش سراسری پوشش دادند که سوپاپ اطمینان شود اما شما بخوانید اخبار دختری را که چهارشنبه هفته گذشته در تهران روسری را پرچم کرده بود و هیچ اطلاعی پس از دستگیری ازو نیست و هیچ کدام از رسانه ها پوشش ندادند و هر روز تهران بازار تظاهرات است و اهواز همچنین ..

  2. دقت بفرمایید پروژه این است.. مهندسی معکوس این اندیشه که خیزش سراسری ماه های اخیر مرتبط با مموتی است.. به این صورت که چون قافیه را باخته دیدند رفتند بست نشینی(البته اینها همان بست! نشینی اگر میکردند بهتر بود تا اینکه میکروب ها و باکتری های حوزه کثیف جهلیه و تیمارستان تقلبی فیضیه قم! و مدارس دیوپروری به علم الخبث و الشقاوت در سطح جامعه پخش شوند و چنان بشود که شد”پراکنده شد کام اهریمنان” پول بستشان و لولشان را هم از بیت المال تامین میکردند دوره شاهنشاه) مموت را اذن خروج دادند که بیا سناریو من و تیمم و بروبچس داریم خیزش ملی میهنی الاهی انسانی ملت ایران را پشت پرده میچرخانیم در حالی که در شیراز مگر نبود تظاهرات بزرگ علیه پارازیت اندازی بر روی کلیت جامعه جهت نسلکشی و در تمامی شهرها ماه هاست خیزش مردمی برپاست و اما برای رد گم کنی چند روزه بازی سگ و گربه لوطی و انترش را به راه انداختند تا در شعبده بازیشان بگویند خیزش از خراسان بود سپس هم بگویند دجال از خراسان خروج کرد. و از دستشان در رفت و تمامی بلاد خراسان و مرکز بپا خاستند و روبروی مسجد گوهرشاد فریادهای نای آتشین ملت که رضاشاه روحت شاد طنین افکن شد و کاخ هارون الرشید و تولیت هارون الرشید را به لرزه افکند. در حالیکه شریعتی و خامنه ای و رجوی از خراسان و خمینی و سیستانی و برخی دیگر از سجستان بودند و اینک در مرحله واپسین آخرین جا نزد حرم مطهر و در محضر جسد متبرک و مدفن نورانی امام علی ابن موسی به مردمی که انگ میزدند که در گوهرشاد علیه رضاشاه و کشف کفن سیاهی که عثمانی ها و مغولان بر تن زن مسلمان و ایرانی غالب کردند در مسجد گوهرشادی که رژیم اهریمنی آخوندی بود که ویرانش کرد و در حریم حرم خیلی ریلکس بمبگذاری کردند این مردم مبارزه کردند با زمامداران پهلوی در حالیکه توطئه شوم بازماندگان قجر و ارتجاع سرخ و ارتجاع سیاه بود و ۸۲ سال پس از آن روزها مردم سناباد نشان دادند فتنه آخوندها در مسجد گوهرشاد از خودشان بوده و حکم مستوری و مستی همه بر عاقبت است و چه کسانی در جبهه حق موظف به مملکتداری بودند و چه کسانی رژیم پهلوی را انداختند و در دهه پنجاه درب تیمارستان تقلبی قم را باز کزردند و این میکروب ها و باکتری ها ملت را الودند و اطبایی که کشتنیان بودندی و از تیمارستان متواری گشتند ۳۹ ساله میخواهند با اوج امراض خودشان ملت ها را تطبیق دهند بلکه به سلامت روح و روان و دنیا و آخرت آبادبرسانند و اینگونه از مردمان انتقام بگیرند

  3. و این است فریاد های رثای هیهات من الذله ایرانیان و خون شهیدان آریایی در دفاع مقدس ۳۹ ساله و مقاومت الی الابدالآباد در برابر یورش جندالشیطان و یزید زمانه و دشمن قدار خلق الله که آسمان شهرهای وطن و کربلای ایران را لاله گون کرده است ..

  4. مسئولینی که به نظریه توطئه دامن می زنند و آن را به فتنه گران و سلطنت طلبان و استعمارگران نسبت می دهند یا واقعا نادان هستند و خبری از اوضاع و زندگی مردم ندارند یا می خواهند از این طریق این تظاهرات را بدنام کنند…مردم به جان آمده اند…از همه چیز…از غارتگری مسئولین و سپاه…از زندگی های شاهانه آقازاده ها و خانواده های آنان…از در دست بودن تمام پست ها و کارهای مهم و غیر مهم به دست یک شبکه فامیلی از اخوندهای غارتگر و فاسد…مردم دارند با خون دل زندگی می کنند…معلوم است در چنین شرایطی دست به تظاهرات می زنند…امیدوارم این بار کوتاه ننشینند و ریشه این حکومت غارتگر را خشک کنند…من زخم خورده این نظام هستم و این نظام و حکومت و نیروی انتظامی کثیف انقدر مرا تحت فشار گذاشتند که چهارسال پیش خودسوزی کردم و چهارسال است خانه نشین شده ام و از اتاق نمی توانم بیرون بروم چون توانایی راه رفتن ندارم…امیدوارم تقاص من و هزاران جوان اعدام شده و شکنجه شده و زندانی شده و آبرو باخته را مردم از این ددمنشان بگیرند…

Comments are closed.