تظاهرات خونین در بیروت علیه حزب الله لبنان و فعالیت های مسلحانه آن. دو جوان لبنانی بر اثر تیراندازی حزب الله جان باختند

رسانه های عربی خبر دادند که تظاهرات گسترده مردم لبنان علیه حزب الله و گروه شیعه امل، که هر دو دست نشاندگان رژیم ایران هستند از سر گرفته شده و نیروهای مسلح حزب الله به سوی مردم آتش گشوده اند و دست کم دو شهروند لبنانی را به قتل رسانده اند.

این نخستین بار نیز که حزب الله لبنان علیه مردم آن کشور آتش می گشاید تا ادامه تظاهرات آن ها را متوقف کند. ولی اولین بار است که خبر می رسد تیراندازی مستقیما به سوی تظاهرکنندگان صورت گرفته و موجب قتل دو تن از آنان شده است.

در دو روز گذشته (آدینه و شنبه) گروه های بزرگی از مردم لبنان به خیابان های بیروت و شهرهای بزرگ دیگر لبنان آمدند و علیه آن چه که “فساد مالی حکومتی” می نامند به تظاهرات پرداختند و علیه حزب الله نیر شعار دادند.

این تظاهرات از دو ماه پیش و از هنگامی آغاز شد که ایالات متحده یک موسسه پولی لبنانی را به خاطر روابط مالی با حزب الله لبنان و پولشویی آن گروه تروریستی مورد تحریم قرار داد و این امر به سیستم بانکی و پولی لبنان آسیب سنگین وارد ساخت و اقتصاد آن کشور را تا حد زیادی فلج کرد.

تظاهرکنندگان لبنانی در عملیات اعتراضی خود خواهان خلع سلاح حزب الله و متوقف ساختن عملیات نامشروع و غیرقانونی آن شدند و این امر سرکردگان آن گروه را به خشم آورد و دستور دادند با تیراندازی به سوی اعتراض کنندگان، آن ها را پراکنده سازند.

حزب الله هر سال چند صد میلیون دلار از حکومت ایران پول دریافت می کند و گفته می شود که یکصد هزار موشک و راکت و خمپاره ذخیره کرده که همگی از ایران فرستاده شده است.

هنگام تدوین این خبر، تظاهرات و آشوب، به ویژه در خیابان های مرکزی بیروت ادامه دارد و جوانان تظاهرکننده، زخمی ها را با موتور سیکلت به بیمارستان منتقل می سازند.

بیم آن می رود که این درگیری جدید، سرآغاز جنگ داخلی دیگری در لبنان باشد. گروه های اهل تسنن در لبنان و همچنین مسیحیان مارونی با ادامه فعالیت های مسلحانه حزب الله در آن کشور شدیدا مخالفت می کنند. ولی دولت های لبنان، همیشه ضعیف تر از آن بوده اند که بتوانند حزب الله را خلع سلاح کنند.

در اسرائیل شماری از کارشناسان امور امنیتی هشدار داده اند که حزب الله هم اکنون خود را برای یک تعرض نظامی علیه اسرائیل آماده می سازد. این ارزیابی از جانب ستاد کل ارتش اسرائیل نیز مورد تایید قرار گرفته و گفته شده که فرماندهی سپاه شمال اسرائیل به همه تدارکات لازم برای رویارویی با حملات حزب الله آمادگی دارد.