تظاهرات در بغداد ادامه دارد؛ آیت الله سیستانی به کشورهای منطقه نسبت به دخالت در عراق هشدار داد

امروز جمعه دهم آبان، هزاران عراقی، بار دیگر به خیابان‌های بغداد آمدند تا به وضعیت وخیم اقتصادی در عراق اعتراض کنند. آنها خواستار برچیده شدن فساد و نفوذ حکومت ایران در آن کشور هستند.

رویترز پیش بینی می‌کند که اعتراضات امروز به «بزرگ‌ترین تظاهرات ضد حکومتی از زمان سقوط صدام حسین»  تبدیل شود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: «دو تن از چهره‌های سیاسی پرنفوذ در عراق، نزدیک به مقتدی صدر و هادی عامری، گفته‌اند که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در جلسه‌ای محرمانه با مقامات عراقی  مانع برکناری عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق شده است».

در ادامه این گزارش آمده است: «به دنبال تشدید موج اعتراضات در عراق که از  یک ماه پیش شروع شده است، مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه و رهبر جریان صدر، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام گشته است».

در این گزارش آمده است: «صدر از عامری، فرمانده سازمان بدر و رهبر ائتلاف انتخاباتی فتح خواست که برای برکناری نخست‌وزیر عراق کمک کند، اما پاسدار سلیمانی از عامری و نیروهای شبه‌نظامی تحت امر او خواست که به حمایت از عادل عبدالمهدی ادامه دهند».

پاسدار  قاسم سلیمانی در یک جلسه مخفیانه با نیروهای امنیتی عراق گفته بود: «ما در ایران می‌دانیم که چگونه با اعتراضات برخورد کنیم. این اتفاق در ایران افتاد و ما آن را کنترل کردیم».

سخنگویان صدر و عامری تاکنون  واکنشی از مداخله  سلیمانی در این امر نشان نداده اند.

از سویی دیگر، آیت الله علی سیستانی، مهمترین مرجع شیعیان عراق، امروز در پیامی اعلام کرد «اصلاحات در عراق یک ضرورت است و جزئیات و چگونگی آن را اقوام مختلف عراق و شهروندان عراقی تعیین می‌کنند».
او بدون نام بردن از کشور خاصی، هشداد داد: «هیچ فرد، گروه و جناح و یا قدرتی در منطقه‌، نباید خواستهای مردم عراق را مصادره کند». آگاهان امور ارزیابی می کنند که اشاره آیت االه سیستانی به حکومت ایران باشد که نفوذ زیادی در عراق پیدا کرده و با ایجاد گروههای شبه نظامی شیعی در عراق، در امور داخلی آن کشور مداخله می کند.

به گزارش رویترز،  یک مقام امنیتی ایران گفته است: «امنیت عراق برای ما مهم است و ما در گذشته به آن‌ها کمک کردیم. فرمانده نیروی قدس به عراق و کشورهای منطقه به‌طور مرتب سفر می‌کند، به‌خصوص زمانی که متحدان‌مان از ما کمک بخواهند».

 

یک دیدگاه

  1. اهان پس فقط باید راه را برای رژیم خونخوار اخوندی اشغالگر ایران باز بگذارند که با پول مردم ابران مردم عراقی را سرکوب کنند.

    مرگ بر اخوندهای فاشیست و دزد و کلاش و مزدور پرور.

Comments are closed.