تظاهرات علیه نتانیاهو، حتی چند هفته پیش از انتخابات دور چهارم ادامه دارد، “ولی بی تاثیر است”

کمتر از دو ماه مانده به انتخابات عمومی در اسرائیل، تظاهرات هفتگی علیه بنیامین نتانیاهو در اورشلیم همچنان ادامه دارد و از شمار شرکت کنندگان در آن کاسته نشده است. ولی آشنایان امور بعید می دانند که این همایش های اعتراضی که از ماه ها پیش آغاز شده و هر هفته شنبه شب در اورشلیم و چند شهر دیگر به راه می افتد، در نتیجه انتخابات تاثیری داشته باشد.

تظاهرکنندگان شب گذشته (شنبه) از پل معروف ورودی اورشلیم به سوی اقامتگاه رسمی نخست وزیر در مرکز شهر راهپیمایی را آغاز کرده  و علیه نتانیاهو به شعار دادن پرداختند.

خواست تظاهرکنندگان، مانند همیشه آن است که نتانیاهو به علت محاکمه ای که علیه او ادامه دارد، باید پست نخست وزیری را ترک گوید.

در همین راستا، احزاب تازه ای نیز در صحنه سیاسی اسرائیل پدیدار شده که شعار مرکزی آن ها تلاش برای برکنار ساختن نتانیاهو از مقام نخست وزیری در انتخابات آینده می باشد.

چند تن از شخصیت های برجسته حزب لیکود نیز در اعتراض به رفتارهای او از آن حزب کناره گیری کرده اند و یکی از رقبای اصلی پیشین نتانیاهو در لیکود، گیدعون سعر حزب جدیدی برپا ساخته است که ممکن است بیش از پانزده کرسی ار ۱۲۰ کرسی پارلمان را به دست آورد.

در نظرسنجی هایی که در هفته های اخیر به عمل آمده، ولی بی تردید تا روز انتخابات دستخوش تغییرات عمده ای خواهد شد، حزب لیکود، گرچه بخشی از قدرت خود را از دست خواهد داد، ولی همچنان بزرگترین حزب در میان احزاب کشور باقی خواهد ماند.

آقای منشه امیر در پاسخ به پرسش خانم هما سرشار در رادیو ایران در لوس آنجلس گفت که احتمال زیاد میرود نتانیاهو پس از انتخابات نیز، همچنان در سمت نخست وزیری باقی بماند و بتواند به حداکثر لازم یعنی ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان دست یابد. نتانیاهو قادر است احزاب جناح راست و مذهبیون را به دور خود گرد آورد. آقای منشه امیر گفت که در میان رقیبان نتانیاهو، هیچ شخصیتی که بتواند به رقابت واقعی با او بپردازد، دیده نمی شود.

آقای منشه امیر در پاسخ به پرسش دیگر خانم هما سرشار، در مورد آن که آیا ممکن است پس از انتخابات، روابط دولت پرزیدنت بایدن با اسرائیل به نقطه درگیری دیپلماتیک برسد، گفت: روابط دو کشور نوعی همکاری بنیادین است که در نیم قرن اخیر با هر رئیس جمهوری که در ایالات متحده و نخست وزیری که در اسرائیل به روی کار بوده حفظ شده است.

او گفت که اسرائیل به دولت پرزیدنت ترامپ بسیار مدیون است، ولی همه روسای جمهوری و از جمله پرزیدنت بایدن گفته اند که برتری نظامی اسرائیل در برابر دشمنان را قاطعانه حفظ خواهند کرد.

آقای امیر گفت که بدون در نظر گرفتن این که چه کسی در کاخ سفید نشسته، اسرائیل همیشه به ایالات متحده نیاز داشته و دولت واشنگتن نیز همیشه به اسرائیل در خاورمیانه نیاز دارد، زیرا اسرائیل در طول زمان ثابت کرده است که می تواند بهترین و با ثبات ترین دوست آمریکا در این منطقه باشد.