تظاهرات علیه نتانیاهو ادامه دارد. نتانیاهو در سخنانی در روز قتل رابین گفت: من را هم به قتل تهدید کرده اند

در بسیاری از پل های هوایی به روی جاده های اصلی کشور، پرچم سیاه در کنار پرچم اسرائیل به اهتزاز در آمد

همزمانی سالروز قتل یتسحاک رابین و همچنین ادامه راه پیمایی ها علیه بنیامین نتانیاهو، که از چند ماه پیش آغاز شده، موجب برگزاری تظاهرات گسترده تری در شب گذشته (پنجشنبه) در سراسر کشور و به ویژه در تل آویو گردید که در چند مورد افرادی که احتمالا طرفداران نتانیاهو هستند، کوشیدند تظاهرکنندگان مخالف او را مرعوب سازند

پلیس، فردی را به اتهام تعرض به تظاهرکنندگان بازداشت کرد. ولی در عین حال شماری از تظاهرکنندگان نیز برای ساعتی در بازداشت به سر بردند، زیرا بر خلاف مجوزی که برایشان صادر شده بود، در خیابان ها به راهپیمایی پرداختند و آمد و شد خودروها را مختل ساختند.

برخی تظاهرکنندگان، در کنار پرچم ملی اسرائیل، پرچم سیاهی به دست داشتند و خواهان کناره گیری نتانیاهو، به خاطر دادگاهی شدن وی گردیدند.

شخص نتانیاهو، در سخنرانی روز گذشته در پارلمان، به مناسبت یاد روز یتسحاک رابین، از جمله گفت که امروز نیز وی و خانواده اش تهدید به قتل می شوند، زیرا در راه دفاع از منافع ملی کشور تلاش می کند.

برخی محافل سیاسی اسرائیل از این سخنان ابراز شگفتی کردند و گفتند هرگز مخالفان نتانیاهو او را به قتل تهدید نکرده اند و خانواده وی را هدف قرار نداده اند – بلکه آنانی که بارها مورد تعرض و تهدید قرار گرفته اند، چهره هایی هستند که با اجرای وظائف ملی خود، موجب محاکمه نخست وزیر شده اند.

یکی از افرادی که بارها تهدید جانی شده، حقوقدان آویخای مندلبلیت مشاور حقوقی ارشد کشور است که در مقام دادستان کل اسرائیل نیز پرونده های نتانیاهو را به دادگاه ارائه کرده و موجب محاکمه وی شده است.

همچنین، گروه هایی که ظاهرا طرفدار نتانیاهو هستند، بارها مخالفان او را مورد تهدید قرار داده اند.

پرزیدنت روبی ریولین هنگام سخنرانی به یاد یتسحاک رابین نخست وزیر مقتول اسرائیل

پرزیدنت روبی ریولین رئیس جمهوری اسرائیل نیز در سخنرانی روز گذشته در پارلمان، در آئین یادروز رابین، از این که دموکراسی اسرائیل و حق آزادی بیان در خطر است، ابراز نگرانی کرد.

همچنین حقوقدان، خام مریام نانور رئیس بازنشسته دیوان عالی عدالت اسرائیل، از این که برخی جناح های سیاسی خواهان کاهش اختیارات سیستم قضایی اسرائیل هستند و میخواهند اختیارات دادگاه های کشور را کاهش دهند ابراز نگرانی کرد.

جناح راست در اسرائیل می گوید که قانونگذاران، منتخب مردم هستند و این در حالی که قضات افراد منصوب و مادام العمر هستند و بنابراین حق ندارند در قوانینی که پارلمان تصویب می کند دخالت کنند و آن را مغایر با اصول بدانند. جانب مقابل می گوید که وظیفه قوه قضائیه آن است که از منافع دراز مدت شهروندان، در برابر قانون گذارانی که منافع حزبی خود را میجویند مواظبت کند.