تظاهرات مخالفان نتانیاهو، این بار به خشونت کشید؛ طرفداران نخست وزیر هم به تظاهرات دست زدند

صحنه های دیگری از تظاهرات پرآشوب شب گذشته در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر در اورشلیم

هزاران نفر از شهروندان اسرائیل، که اکثر آنها جوان هستند، شب گذشته نیز در نزدیکی اقامتگاه نخست وزیر به تظاهرات پرداختند و کناره گیری او را خواستار شدند. گزارشگران می گویند که این بار، شمار تظاهرکنندگان بیشتر از بسیاری از دفعات پیش بود و برخی از آن ها در صدد برآمدند مقررات تعیین شده را نقض کنند و پلیس برای پراکنده ساختن آنان، به خشونت روی آورد.

تظاهرکنندگان، از یک سو به سیاست های دولت در رابطه با شیوه رسیدگی به ویروس کورونا اعتراض می کردند و در همان حال، نخست وزیر را به فساد مالی متهم ساخته و با استناد به محاکمه ای که در اورشلیم جریان دارد، خواهان کناره گیری او هستند.

در آخرین نظر سنجی که نتایج آن امروز (آدینه) انتشار یافت، آمده است که حزب لیکود ضعیف شده و در مقابل، حزب راست گرای “یمینا” و حزب میانه رو “یش عاتید” (آینده ای هست) تقویت شده اند.

وجه مشترک این دو حزب آن است که رهبران هر دو افراد جوان هستند که در اپوزیسیون قرار دارند و آنها هم برای برانداختن دولت کنونی تلاش می کنند.

پلیس می کوشد دختری با سینه لخت را که از مقررات تظاهرات تجاوز کرده بود بازداشت کنند

در تظاهرات شب گذشته، گروهی از دختران و پسران جوان سینه های خود را لخت کرده و به مصاف نیروهای پلیس رفتند و وضع ناگواری به وجود آوردند که پلیس در ابتدا نمی دانست با آن چگونه رفتار کند، ولی با روی آوردن به خشونت، جوانان را از ادامه اخلال نظم عمومی بازداشت و پنجاه و پنج تن را دستگیر کرد.

اکنون چند هفته است که اهالی محله ای که اقامتگاه نخست وزیر در آن قرار دارد، شکایت می کنند که ادامه تظاهرات و آشوبی که به راه میافتد، زندگی آنان را مختل می سازد. ولی پلیس اسرائیل می گوید که از نظر قانون، برگزاری تظاهرات حق مسلم مردم است و پلیس اجازه ندارد مکان آن را تعیین کند.

وزیر امنیت داخلی اسرائیل که از حزب لیکود است و نیروهای پلیس اسرائیل در حیطه اختیارات آن است، از این رفتار پلیس ابراز ناخرسندی کرد و خواهان مهار کردن افزادی شد که آن ها را “آشوبگر” نامید.

گروهی از دختران و پسران تظاهرکننده سینه های خود را لخت کرده و تابلوهای اعتراضی را روی دست بلند کرده بودند

در گردهمایی شب گذشته، صدها تن از طرفداران نتانیاهو و حزب لیکود نیز در گوشته دیگری اجتماع کرده و علیه تظاهرکنندگان مخالف، شعار می دادند. پلیس تلاش بسیار به عمل آورد که از درگیری بین این دو گروه موافق و مخالف جلوگیری شود.