تظاهرات مردمی در لبنان، علیه فساد و بی کفایتی حکومت و سیاست حزب الله، وارد دومین سال خود شد

تظاهرات مردمی در لبنان، از امروز (دوشنبه) وارد دومین سال خود شده است. این تظاهرات در اعتراض به ناتوانی سیستم سیاسی لبنان و کمبود اختیارات دولت و همچنین فساد مالی و فتنه گری های حزب الله در آن کشور آغاز شد و نه تنها هنوز موثر واقع نشده، بلکه در این یک سال، لبنان با بحران های بیشتری روبرو گردیده که یکی از علل عمده آن، قرار گرفتن حزب الله در فهرست کشورهای بیشتر به عنوان یک تشکل تروریستی می باشد.

این اقدامات باعث شد که ایالات متحده تحریم های پولی و بانکی را علیه نهادهایی که با حزب الله همکاری دارند گسترش بخشد و در نتیجه بحران اقتصادی لبنان بیش از پیش یه وخامت گرایید.

یکی از موضوع های اصلی اعتراضات مردمی در لبنان، نقش نظامی حزب الله و تحریکات جنگی آن علیه اسرائیل است. لبنانی ها می گویند که سازمان ها در آن کشور باید از حقوق ملی دفاع کنند، ولی از دیدگاه آنان، حزب الله عامل اجرای توطئه های یک کشور بیگانه، یعنی حکومت اسلامی ایران است.

حزب الله در ماه های گذشته برای سرکوب این اعتراض ها به اقدامات گسترده دست زد و مردم را از ادامه مخالفت با خود ترسانید. ولی هنوز هم در تظاهرات خیابانی، شعارهایی علیه آن گروه شنیده می شود.

انفجار شدید مواد کود شیمیایی در بندر بیروت که موجب ویرانی یک سوم از ساختمان های پایتخت لبنان گردید، بر شدت مشکلات در آن کشور افزوده است. همچنین یک انبار مهمات حزب الله در جنوب لبنان نیز منفجر گردید که از ابعاد تلفات و خرابی ها خیر موثقی در دست نیست.

نخست وزیر اسرائیل ماه گذشته هشدار داد که حزب الله در یک محله پرجمعیت بیروت، در فاصله بین یک انبار گاز و یا جایگاه فروش بنزین، کارگاهی برای بهینه سازی موشک های ساخت رژیم ایران برپا کرده است که اگر انفجاری در آن رخ دهد، موجب کشته شدن شمار نامعلومی از ساکنان آن محله خواهد شد. حزب الله با به راه انداختن یک ترفند تبلیغاتی، ادعا کرد که در این کارگاه، موشکی وجود ندارد، بلکه یک مکان فلزکاری است.

در روزهای اخیر همچنان صدها نفر هر روز در خیابان های مرکزی بیروت جمع می شوند و به شعار دادن می پردازند.

یکی از شعارهای تظاهرکنندگان، تقاضای برکناری پرزیدنت میشل عون از مقام ریاست جمهوری است. او با آن که یک مسیحی مارونی است، عملا به خدمت حزب الله لبنان درآمده و احتمالا مبالغ کلانی نیز از حکومت ایران پول دریافت می کند.