تظاهرات نمایشی “روز جهانی قدس” در تهران، بی رونق تر از سال های پیشین گزارش شد

تظاهرات نمایشی موسوم به روز جهانی قدس، امسال بسیار کم رونق تر از سال های گذشته برگزار گردید

از فیلم ها و گزارش هایی که در شبکه های اجتماعی ایران در اختیار همگان قرار گرفته چنین بر می آید که تظاهرات نمایشی موسوم به روز جهانی قدس، امسال در تهران بسیار کم رونق تر از سال های گذشته بود و در بسیاری از شهرستان ها و شهرهای کوچک، تعداد شرکت کنندگان به شمار انگشتان دو دست نی رسید و در بسیاری از روستاها و شهرک ها، از راهپیمایی فرمایشی خبری نبود.

آگاهان گفتند که حکومت بیشترین تلاش خود را برای رونق بخشیدن به تظاهرات در تهران مصروف کرده بود، زیرا همه خبرنگاران و عکاسان و فیلمبرداران، در این شهر متمرکز شده بودند و رسانه های خارجی نیز پایتخت را رصد می کردند.

به همین علت، حکومت با بسیج کردن صدها اتوبوس کوشیده بود حتی الامکان تعداد بیشتری از اهالی روستاها و شهرهای کوچک را به طور مجانی به تهران بیاورد تا در خیابان ها به راهپیمایی بپردازند. گفته می شود که بیش از یک هزار دستگاه اتوبوس برای این کار بسیج شده بود.

در فیلم ها دیده می شود که در برخی شهرها، در حالی که بلندگو با صدای بلند شعارهای ضد اسرائیلی و علیه ایالات متحده پخش می کند، مردم با بی اعتنایی از کنار آن می گذرند و واکنشی نشان نمی دهند.

در شبکه های اجتماعی آمده است که در تهران با جمعیت دوازده میلیون نفری، ظاهرا حکومت می توانست بالاتر از یک میلیون نفر را بسیج کند – به ویژه آن که از میان این جمعیت بزرگ، صدها هزار نفر کارمندان دولت، افرادی سپاهی، نیروهای بسیج، نیروهای انتظامی و حقوق بگیران دیگر زندگی می کنند که حضور آنان در این راه پیمایی اجباری بود.

به میدان آوردن شماری از یهودیان برای شرکت در تظاهرات  روز گذشته، نشان دیگری از ورشکستگی رژیم بود. در تصویری که انتشار یافته، شمار یهودیانی که پلاکارد را به دست گرفته اند، به ده نفر نمی رسد و شعاری که روی این پارچه دیده می شود، از طریق فتوشاپ تهیه گردیده و اصالت ندارد.

خبرگزاری دولتی ایرنا در تهران، در گزارش خود درباره شرکت یهودیان در راهپیمایی فرمایشی، چنین نوشت: «جامعه کلیمیان تهران، روز جمعه، همگام با ملت ایران، بار دیگر با شرکت در راهپیمایی روز قدس، رفتارهای غیرانسانی و حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه را محکوم کردند».

گفتنی است که اورشلیم قبله گاه همه یهودیان جهان است و از سه هزار سال پیش که حضرت سلیمان بیت المقدس یهود را در قلب اورشلیم برپا ساخت، این شهر به کانون آمال و آرزوهای یهودیان مبدل گردید و یهودیان که دو هزار سال پیش، یعنی ششصد سال پیش از ظهور اسلام، از سرزمین خود آواره شدند، هر روز در آرزوی بازگشت به اورشلیم نیایش می کردند.

گروه یهودیان شرکت کننده در تظاهرات روز قدس. شعاری که روی پلاکارد دیده می شود، با “فتوشاب| تنظیم شده است

یکی از موضوع های اصلی سخنرانان راهپیمایی نمایشی در تهران، مخالفت شدید با طرح صلح ایالات متحده برای پایان بخشیدن به نزاع فلسطینی – اسرائیلی بود. حسن روحانی با فرستادن نامه ای به سران کشورهای اسلامی و عربی، از آن ها خواستار شد طرح صلح پرزیدنت ترامپ را نکوهش کنند و برای خنثی کردن آن به اقدام بپردازند. ولی در بیانیه های که در پایان همایش های عربی و اسلامی در شهر مذهبی مکه انتشار یافت، کوچکترین انتقادی نسبت به طرح صلح پرزیدنت ترامپ بیان نشده است.

حسن روحانی پیشتر، در سخنانی فلسطینیان را فرا خوانده بود که بر شدت حملات موشکی خود علیه مراکز جمعیتی اسرائیل بیافزایند، که نتیجه احتمالی آن می تواند کشته شدن افراد غیرنظامی و از جمله زنان و کودکان باشد.

حکومت ایران، در همان حال که از کشته شدن شهروندان اسرائیل به دست تروریست های فلسطینی، ابراز شادمانی می کند، فلسطینی ها را “ملت مظلوم” می خواند و خود را حامی آنان نشان می دهد. ولی آگاهان می گویند که قصد واقعی رژیم ایران آن است که فلسطینیان، به عنوان گوشت دم توپ، راه را برای تسلط رژیم دینی ایران بر منطقه، هموار سازند.

با آن که رژیم ایران راه پیمایی نمایشی آخرین جمعه ماه رمضان را “روز جهانی قدس” نامیده، ولی هیچ کشور عربی یا اسلامی به این فراخوانی نپیوسته بود و تظاهرات محدود و معدودی که در چند کشور برپا گردید، همگی وابسته به سازمان هایی بود که از رژیم ایران بودجه دریافت می کنند. برخی از این راهپیمایی های کوچک نیز توسط سفارتخانه ها و نمایندگی های رژیم ایران برگزار شد.

یک دیدگاه

  1. این خیمه شب بازی برای سرگرم کردن ذهن وروح وجسم مردم بسیار نافع وکارآمد بوده است وهرکسی دراین میدان بازی چاره ای جزء اطاعت ازاین روند نداشته ونخواهد داشت وتابع قوانین بازی من درآوردی رژیم خواهد بود.

Comments are closed.