تظاهرات گسترده در ده‌ها شهر ایران ادامه دارد و مردم علنا علیه خامنه ای شعار دادند و خواهان برافتادن رژیم شدند

آخرین گزارش هایی که از ایران رسیده حکایت از آن دارد که در ده‌ها شهر کشور در طول ساعات امروز و امشب تظاهرات و گرد هم آیی‌هایی رخ داد که نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران، یگان های بسیج و لباس شخصی‌ها کوشیدند آن را سرکوب کنند. از شمار احتمالی بازداشت‌ها و یا زخمی‌ها هنوز خبری در دست نیست. یک نماینده کنگره آمریکا از دولت پرزیدنت ترامپ خواست پشتیبانی خود را نسبت به خیزش مردم ایران اعلام کند. در جریان خیزش مردم ایران در تابستان سال ۱۳۸۸ دولت پرزیدنت اوباما ترجیح داد مهر خاموشی بر لب بزند.

تجمعات و تظاهرات به صورت پراکنده در تهران، کرمانشاه، همدان، قوچان، خرم آباد، رشت، قم، اهواز، قزوین و چند شهر بزرگ و کوچک دیگر رخ داد و یکی از ویژگیهای تظاهرات امروز شعار دادن علیه شخص علی خامنه‌ای بود و این در حالی که مهمترین شعارهای روز گذشته (پنج شنبه) “مرگ بر دیکتاتور” و “مرگ بر روحانی” بود.

در تهران از ساعات صبح شمار زیادی از خودروهای انتظامی در میدان ولیعصر مستقر شده بودند و می کوشیدند از تجمع مردم جلوگیری کنند. مردم از جمله فریاد می زدند “سید علی حیا کن، مملکت را رها کن”

مقامات حکومتی تائید کردند که در تهران و کرمانشاه و چند شهر دیگر شماری از تظاهرکنندگان بازداشت شده اند. شمار این افراد اعلام نشده است. در کرمانشاه، نیروهای انتظامی و افراد بسیج و سپاه پاسداران به سوی تظاهرکنندگان چند بار حمله‌ور شدند و کوشیدند آن ها را متفرق سازند. شمار نامعلومی از تظاهرکنندگان زخمی شده‌اند.

در رشت برای نخستین بار شعارهایی علیه آخوند صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه و برادرش علی لاریجانی رئیس مجلس شنیده شد. صادق لاریجانی به مسوولیت قتل و آزار زندانیان سیاسی و همچنین فساد گسترده مالی متهم شده است.

تظاهر کنندگان در اصفهان برای مقابله با گاز اشک آور بوته های آتش در اطراف سی و سه پل برافروختند.

در جریان تظاهرات امروز در چندین شهر ایران، همچنین شعار “سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن” و “نه غزه نه لبنان، جانم فداری ایران” شنیده می شد.

امروز هم در چند شهر ایران شعار “رضا شاه روحت شاد” شنیده شد.

در بسیاری از شهرها در جریان تلاش ماموران برای سرکوب تظاهر کنندگان به خشونت بسیار متوسل شدند.

شیراز و خرم آباد نیز امروز شاهد تظاهرات مردم علیه رژیم و فساد رهبران حکومت و گرانی ها بود.

در مجموع می توان گفت که گسترده ترین تظاهرات در کرمانشاه رخ داد که در آن جا ماموران انتظامی کوشیدند با به کارگیری خشونت بسیار و به ویژه استفاده از گاز اشک آور و ماشین آب‌پاش، مردم را متفرق سازند. مردم بیشتر در میدان آزادی و همچنین خیابان مدرس گرد آمده بودند.

در جریان این تظاهرات، مردم از جمله فریاد می زدند “ملت گدایی می کند، آقا خدایی می کند” و “سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن” و “زندانی سیاسی، ازاد باید گردد”.

این شعارها نیز در تظاهرات در شهرهای مختلف شنیده می شد: “یا مرگ، یا آزادی”، “مرگ بر دیکتاتور” و “استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی”.

در شهر قوچان، این شعار سر داده شد: “تو ایران چی آزاده؟ دزدی، ستم آزاده”.

شهر مذهبی قم نیز که یکی از مراکز قدرت حکومت محسوب می‌شود، از اعتراض های مردمی در امان نماند و مردم در آن جا شعار دادند “جمهوری اسلامی، نمیخوایم – نمی خوایم” و “جوون بیکار نشسته، آخوند پشت میز نشسته”.

در فراخوان‌هایی که شب گذشته در فضای مجازی از سوی فعالین سیاسی انتشار یافته بود، میدان‌های آزادی و ولیعصر تهران برای تجمعات مردمی اعلام شده بود که موجب ترس و هراس رژیم شد و از بامداد روزجمعه  نیروهای ضد شورش و ماموارن نیروی انتظامی و موتورسواران باتوم به دست در این میادین حضوری چشمگیر یافتند. با این وجود محسن نسج همدانی معاون امنیتی استانداری تهران از بازداشت موقت تعدادی از مردم خبر داد که در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

با کشیده شدن سریع ناآرامی‌ها به گوشه و کنار ایران، مردم همدان نیز به اعتراضات پیوستند و شعار «مرگ بر روسیه، مرگ بر روحانی»، « آخوندا حیا کنید مملکت را رها کنید» و «رضا شاه روحت شاد» به گوش رسید.

با تاریک شدن هوا در ایران و در ساعات آغازین شب، مردم شهرهای اهواز و قزوین نیز به خیابانها آمدند و با پیوستن به سیل اعتراضات، علیه حکومت اسلامی شعار سر دادند. در قزوین مردم خشمگین شعار می‌دادند «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه»، «بریز بیرون هموطن ، حقت رو فریاد بزن» و در اهواز مردم شعار سر دادند «نترسید، نترسید ما همه با هم هستیم».

دریک ویدئوی دیگر که از ایران به دست ما رسیده، کاروانی از تجهیزات نظامی به چشم میخورد که به سوی شهر مشهد روانه هستند. سرپرست دادسرای انقلاب مشهد از بازداشت ۵۲ نفر از معترضان در مشهد خبر داده است.

انتظار میرود که در ساعات و روزهای آینده این ناآرامی ها و اعتراضات گسترده مردمی ادامه یابد.  اعتراضات تازه که با عنوان «نه به گرانی» آغاز شد، به سرعت به شعارهای تند علیه رژیم و سران حکومت تبدیل شده است و مقامات حکومتی بیم آن دارند که کنترل اوضاع از دست آنان خارج شود. سران حکومت در واکنشهایی هراس‌آلود، مرتب مردم را تهدید می کنند که “این تجمعات غیر قانونی است و با آن برخورد خواهد شد”

کلیپ های متعددی در مورد تظاهرات امروز در سراسر ایران که توسط شبکه های اجتماعی فرستاده شده، در وبسایت ما در دسترس کاربران قرار گرفته است. در برخی از این کلیپ ها از جمله دیده می شود که شماری از مردم به سوی نیزوهای انتظامی سنگ پرتاب می کنند.

این کلیپ ها را در صفحه صدای مردم ایران ببینید.

2 دیدگاه‌

  1. البته در جریان این تظاهرات حق با مردم بوده و دولت،سران،مقامات،و حاکمان کشور هر کدام به نوبه ی خود مقصر این ماجرا بوده و هستند.
    به زودی عمر این رژیم سر می رسد.

  2. مسئولینی که به نظریه توطئه دامن می زنند و آن را به فتنه گران و سلطنت طلبان و استعمارگران نسبت می دهند یا واقعا نادان هستند و خبری از اوضاع و زندگی مردم ندارند یا می خواهند از این طریق این تظاهرات را بدنام کنند…مردم به جان آمده اند…از همه چیز…از غارتگری مسئولین و سپاه…از زندگی های شاهانه آقازاده ها و خانواده های آنان…از در دست بودن تمام پست ها و کارهای مهم و غیر مهم به دست یک شبکه فامیلی از اخوندهای غارتگر و فاسد…مردم دارند با خون دل زندگی می کنند…معلوم است در چنین شرایطی دست به تظاهرات می زنند…امیدوارم این بار کوتاه ننشینند و ریشه این حکومت غارتگر را خشک کنند…من زخم خورده این نظام هستم و این نظام و حکومت و نیروی انتظامی کثیف انقدر مرا تحت فشار گذاشتند که چهارسال پیش خودسوزی کردم و چهارسال است خانه نشین شده ام و از اتاق نمی توانم بیرون بروم چون توانایی راه رفتن ندارم…امیدوارم تقاص من و هزاران جوان اعدام شده و شکنجه شده و زندانی شده و آبرو باخته را مردم از این ددمنشان بگیرند…

Comments are closed.