تظاهرکنندگان در شرق سوریه، خواستار خروج سپاه پاسداران و حزب الله و ارتش سوریه شدند

تصویری از گزارش خبری شبکه تلویزیونی “الحدث” در مورد تظاهرات در استان دیرالزور در شرق سوریه

صدها تن از اهالی شرق سوریه، با به راه انداختن تظاهراتی، خواستار خروج نیروهای سپاه قدس و چریک های حزب الله لبنان و حتی ارتش سوریه از ناحیه خود شدند. نهادی با نام “دیده بان حقوق بشر سوریه” که مرکز آن در لندن است و معمولا منابع خبری خوبی دارد، در گزارشی در این زمینه نوشت که اهالی منطقه دیر الزور نسبت به تسلط نیروهای قدس و حزب الله لبنان بر منطقه خود خشمگین هستند و بر این باورند که حضور این نیروها در آن ناحیه، موجب مصیبت می شود و جان آنان را به خطر می داندازد.

استان دیر الزور در شرق سوریه، در طول سال های اخیر مرکز فعالیت گروه های تروریستی وابسته به داعش بود. ولی اکثر آن ها پراکنده شده اند و سپاه قدس می کوشد بر آن نقطه مسلط شود. همچنین در گزارش های هفته های اخیر آمده است که سپاه قدس مشغول ساخت یک قرارگاه نظامی بزرگ در آن ناحیه می باشد که بتواند هزاران سرباز را در خود جای دهد. این پایگاه نظامی در هفته های اخیر چند بار هدف حمله هوایی قرار گرفته که به اسرائیل نسبت داده شده است.

دیده بان حقوق بشر سوریه در گزارش خود می نویسد که تظاهرات اعتراضی دو روز پیش (آدینه) رخ داده و چند صد نفر از اهالی در آن حضور داشتند و خواستار خروج نیروهای مسلح وابسته به حکومت ایران بوده و حتی خروج ارتش سوریه از آن ناحیه را طلب می کردند.

هنوز هیچ مرجع خبری دیگر، نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

در ادامه گزارش آمده است که تظاهرکنندگان خواستار سپردن اداره ناحیه خود به تشکیلاتی موسوم به “نیروی دموکراتیک سوریه” بودند که از ساکنان استان دیرالزور و افراد مسلح کرد تشکیل شده که از جانب ایالات متحده مورد حمایت قرار دارد.

بنا بر این گزارش، تظاهرکنندگان در صدد برآمدند پست های دیده بانی ارتش سوریه را نیز در نقاط مختلف ویران کنند و آنگاه هدف آتشباری قرار گرفتند و دو تن از تظاهرکنندگان کشته شدند و یازده تن دیگر زخمی گردیدند. شماری از تظاهرکنندگان مسلح بودند و توانستند کنترل یک پست بازرسی را به دست گیرند.

تلویزیون “الحَدَص” تصاویری از این تظاهرات پخش کرد و در شبکه های عرب زبان نیز گزارش هایی درباره آن انتشار یافت.

تصویری از تظاهرات هشت سال پیش اهالی دیرالزور سوریه علیه حکومت بشار اسد