تعرض از غزه ادامه دارد، ولی اسرائیل از جنگ دوری می جوید و جبهه اصلی را رژیم ایران و حزب الله می داند

ارتش اسرائیل ناچار شد برای یازدهمین بار در ظرف دو هفته اخیر، در واکنش به هوا کردن بادکنک های آتش زا از غزه و شلیک موشک به سوی خاک اسرائیل، مواضع نظامی و تهاجمی سازمان های ترور در غزه را مورد حمله قرار دهد. تنها در یک روز گذشته، ۲۸ مورد جدید آتش سوزی در اثر به زمین نشین این بادکنک ها در خاک اسرائیل ایجاد گردید که زیان مالی وارد ساخت. در دو هفته اخیر، بیش از دویست مورد آتش سوریه در بیشه ها و زمین سرسبز پیرامونی غزه رخ داده است.

در حمله شب گذشته نیروی هوایی اسرائیل، تانک ها و توپخانه نیز علیه مواضعی در داخل غزه آتشباری کردند. اسرائیل تلاش می کند در این واکنش های نظامی، آسیب جانی به اهالی غزه وارد نیاید.

سازمان های ترور، که اکثرا از حکومت اسلامی ایران دستور می گیرند، تهدید کرده اند که تعرضات آن ها، تا هنگام لغو محاصره دریایی و زمینی غزه ادامه خواهد یافت.

اسرائیل می گوید که اگر این محاصره برداشته شود، غزه با وارد کردن مقادیر بزرگ اسلحه و افراد چریکی، به کانون بزرگ ترور مبدل خواهد شد. دولت مصر نیز در این زمینه با اسرائیل همکاری دارد و محاصره دریایی و زمینی علیه غزه را رعایت می کند.

هفته پیش هیاتی از نهادهای امنیتی مصر به غزه رفتند تا شاید سرکردگان ترور را تشویق کنند از این تعرض دست بردارند. ولی تصور می رود که تلاش آن ها بی نتیجه مانده است.

اسرائیل در روزهای اخیر، علاوه بر حمله به مواضع نظامی در غزه، گذرگاه های مرزی بین اسرائیل و غزه را نیز بسته که انتقال کالا به آن سرزمین را عملا متوقف می سازد. همچنین، ماهیگیری در سواحل غزه نیز برای ماهیگیران محلی ممنوع شده است.

اسرائیلیان ساکن آبادی های پیرامونی غزه می گویند که از ادامه آتش سوزی ها و مزاحمت هایی که از غزه ادامه دارد خسته شده اند و خواهان اقدامات کوبنده و قاطع دولت برای پایان بخشیدن به آن هستند.

مقامات ارتشی می گویند: ظاهرا، بهترین راه، ورود نظامی به خاک غزه و منهدم کردن زیر ساخت تروریستی می باشد. ولی در عین حال، متصدیان امنیت اسرائیل می گویند که نبرد اصلی اسرائیل، با رژیم ایران و حزب الله لبنان است و اسرائیل نباید در حال حاضر به جنگ با حماس و جهاد اسلامی کشانده شود.

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل که روز گذشته (چهارشنبه) از مراکز استقرار سربازان اسرائیلی در حوالی غزه دیدن کرد، هشدار داد که اسرائیل ممکن است سیاست هلاک کردن سرکردگان اصلی گروه های تروریستی را از سر بگیرد.