تعرض از غزه ادامه دارد و نیروی هوایی و زمینی اسرائیل دوباره واکنش نشان داد. نقش رژیم ایران در ادامه تعرضات

به دنباله ادامه تعرضات گروه های ترور در غزه علیه اهالی آبادی های اسرائیلی، ارتش اسرائیل یک بار دیگر ناچار شد مواضعی را در غزه بمباران کند و یا هدف آتشباری قرار دهد.

این اقدام به علت آن بود که روز گذشته (یکشنبه) نیز هوا کردن بادکنک های آتش زا از غزه به سوی خاک اسرائیل ادامه یافت که موجب بروز آتش سوزی های تازه در چندین بیشه و سبزه زار اسرائیلی در نزدیکی نوار غزه گردید.

اکنون دوماه است که گروه های ترور فلسطینی دست اندازی های مداوم را از سر گرفته اند و در این مدت ده ها موشک به خاک اسرائیل شلیک کرده و صدها بادکنک آتش زا به هوا فرستاده اند که برای مردم شهرها و آبادی های پیرامونی موجب اختلال در زندگی شده است.

در این مدت، ارتش اسرائیل بارها واکنش نظامی نشان داده، ولی سازمان های فلسطینی گفته اند تا هنگامی که اسرائیل محاصره دریایی و زمینی غزه را برنچیند، این مزاحمت ها ادامه خواهد یافت.

سپیده دم امروز، جنگنده های اسرائیلی و آتشبارهای زمینی، مواضع وابسته به حماس را در جنوب نوار غزه بمباران کردند. در این عملیات، حفاری های زیرزمینی حماس که هدف از آن ایجاد تونل تهاجمی می باشد نیز ویران گردید.

در روزهای اخیر اسرائیل گذرگاه های مرزی با غزه را بسته و انتقال کالا و مایحتاج به آن ناحیه را ممنوع کرده است. همچنین انتقال سوخت به غزه ممنوع گردیده و این امر ممکن است در روزهای آینده موجب توقف کار نیروگاه برقی غزه و توقف حرکت اتومبیل ها گردد. ولی سازمان های تروز اعلام داشته اند که از این گونه واکنش های اسرائیل هراسی ندارند و به تعرض ادامه خواهند داد.پ

یک هیئت از وزارت اطلاعات مصر همچنان در غزه به سر می برد و می کوشد سازمان های ترور را متقاعد سازد که از ادامه تعرض علیه اسرائیل دست بردارند، ولی تاکنون موفقیتی در این زمینه نداشته است.

تنها در یک روز گذشته، بادکنک های آتش زا موجب بروز ۲۸ آتش سوزی در بیشه های پیرامونی شده و اسرائیل حاضر نیست ادامه این وضع را تحمل کند.

برخی کارشناسان امور ارزیابی می کند که حماس و جهاد اسلامی، از رژیم ایران دستور گرفته اند که اسرائیل را به جنگ بکشانند تا فرصت پرداختن به فعالیت علیه رژیم ایران را نداشته باشد و این احتمال، یکی از علل خویشتنداری کنونی اسرائیل است که نمی خواهد درگیری نظامی در غزه گسترش یابد.