تعیین تکلیف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در جلسه پنجشنبه ستاد اقتصادی سران رژیم

تعیین تکلیف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در جلسه پنجشنبه ستاد اقتصادی سران قوا

در همان حالی که صادرات نفت تقریبا به صفر می رسد و دلار وارد صندوق دولت نمی شود، حکومت چگونه خواهد توانست هزینه های ارزی خود را تامین کند؟

این بحثی است که هم اکنون در ابعادی گسترده در نهادهای حکومتی در ایران جریان دارد و راهکارهای متنوعی برای حل مساله ارائه می شود که ممکن است هیچ یک از آنها نتواند کارساز باشد.

امیر باقری، نماینده شورای اقتصادی سران قوا  در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات گفت:  ۳ روز دیگر ستاد اقتصادی سران سه قوه با پیشنهاد و بررسی  دو سناریو به منظور تعیین تکلیف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تشکیل جلسه خواهند داد .

وی افزود: که از این دو سناریوی پیشنهادی،  ستاد اقتصادی دولت با نظر رئیس جمهور یکی از این سناریوها انتخاب خواهد کرد .

باقری، در توضیح این سناریوها گفت:  در سناریوی اول این پیشنهاد مطرح شده تا ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان باقی بماند ولی به تعداد معدودی از کالاها تعلق گیرد. یعنی بجز ۴ قلم کالای حذف شده از لیست کالاهای مشمول ارز دولتی، اقلام دیگری هم از این لیست خارج شود.

نماینده شورای اقتصادی سران قوا افزود:  همچنین در این پیشنهاد آمده که حدود ۵۰ درصد از ارز پتروشیمی و صادرات در سامانه نیما عرضه شود و ما بقی صادرکنندگان بتوانند ارزشان را در فرآیند واردات در برابر صادرات کشور بازگردانند.

باقری در پایان گفت:  در سناریو ی اول قرار است نرخ ارز نیما نیز به صورت آرام به سمت نرخ واردات در برابر صادرات حرکت کند و در نتیجه در این سناریو عملا یک بازار ارزی بیشتر نخواهیم داشت و ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف خواهد شد.

شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه، متشکل از سه قوه ی مقننه قضاییه و اجراییه  و با شورایی ۱۲نفره تشکیل شده است که زیر نظر مستقیم علی خامنه است.