تغییر تصمیم دولت آمریکا: سربازان بیرون آمده از شمال سوریه، به خاک عراق منتقل می شوند

چند روز پس از آن که پرزیدنت ترامپ اعلام داشت که سربازان تخلیه شدۀ آمریکایی از سوریه، به عربستان سعودی انتقال خواهند یافت و دولت ریاض هزینه اقامت آن ها را خواهد پرداخت، اکنون وزیر دفاع جدید آمریکا مایک اسپر از تغییر سیاست سخن می گوید و اعلام می دارد که این سربازان، به بخش شمال غربی عراق، یعنی در نزدیکی مرز سوریه منتقل خواهند شد. چند روز پیش نیز گزارش آمده بود که ارتش آمریکا قصد دارد سربازان خود را در بخش جنوب شرقی سوریه و نزدیکی مرز عراق مستقر سازد.

برخی آگاهان سیاسی در اسرائیل بر این باورند که تغییر تصمیم ایالات متحده در مورد محل انتقال این سربازان، ممکن است در نتیجه مذاکراتی باشد که نخست وزیر اسرائیل در دیدار اخیر با وزیر خارجه ایالات متحده در اورشلیم به عمل آورد و یکی از خواسته های اسرائیل آن بود که ایالات متحده همچنان، مسیر قاچاق اسلحه از ایران به سوریه را زیرنظر داشته باشد.

ولی وزیر جدید دفاع در ایالات متحده، در مورد علت تغییر انتقال از عربستان به عراق گفت که این سربازان ماموریت خواهند داشت از سر بلند کردن گروه تروریستی داعش جلوگیری کنند. در عین حال یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که این امر هنوز قطعی نشده است.

رئیس دفتر پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید، در پاسخ به این پرسش که آیا سربازان آمریکایی، همانگونه که پرزیدنت ترامپ پیشتر وعده داده بود، به ایالات متحده باز خواهند گشت، گفت: «البته این سربازان بالاخره به وطن باز خواهند گشت، ولی مطمئن ترین راه برای خروج بی خطر آنان، انتقالشان به عراق می باشد».

سخن از یک هزار نفر سربازانی است که ارتش آمریکا از شمال سوریه بیرون برده و عملا موجب شده که ارتش ترکیه درصدد براید هدف خود را برای ایجاد یک نوار امنیتی در شمال سوریه عملی سازد.