تلاشگران سیاسی: حکومت در رسیدگی به کورونا ناتوان است، خودمان آستین بالا زنیم»

در پی بی توجهی مقامات حکومتی در کنترل و مقابله با ویروس کورونا در جامعه، شماری از فعالان مدنی و سیاسی با انتشار بیانیه ای خواستار  تشکیل کمیته امداد ملی با حضور نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد و سازمان نظام پزشکی زیر نظر سازمان بهداشت جهانی و با هدف کمک‌رسانی در بحران کرونارا شده اند. این در حالی که سپاه پاسداران پیشتر گفته بود: ما در کنار مردم می مانیم  و برای مبارزه با این ویروس مکمل وزارت بهداشت هستیم.

در این بیانیه امده است که حکومت ایران در این شرایط به داد مردم نمی رسد، این کمیته در تلاش است با هدف کمک‌رسانی به دور از فساد حکومتی به آسیب دیدگان شیوع کرونا خدمت کند.

در ادامه بیانیه نوشته شده که هدف از تشکیل “کمیته امداد ملی” جمع‌آوری و رساندن کمک‌های مردمی و جهانی به بیماران،کادر درمانی،زندانیان،زنان بی‌سرپرست،کارگران بیکار و آسیب‌دیدگان از کرونا در ایران براساس اعتماد جهانی و ملی و جلوگیری از نفوذ فساد حکومتی است.

در گزارشی دیگر مبنی بر ندادن بسته های حمایتی  دولت روحانی به نیازمندان،سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: دولت به همه نیازمندان بسته حمایتی نداده است.

اسدالله عباسی  در این باره افزود: هرگونه کوتاهی در بحث مدیریت بیماری کرونا به طولانی‌تر شدن این وضعیت در کشور و استان‌هایی نظیر گیلان حتی تا دو ماه آینده منجر می‌شود.

وی افزود: کارگران بیکار شده از کار بیشتر تحت فشار هستند اما دولت توجهی به این امر نمی کند.

همزمان دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور نیز در ارتباط با مشکلات کارگران و پیشنهاد  طرح “فریز مزدی” به آنان از سوی دولت گفت: مگر هزینه های معیشتی و روزمره کارگران فریز شده که مزد هم فریز شود؟

هادی ابوی افزود: کارگران با مشکلات متعددی در تأمین معاش زندگی خود روبرو هستند و این مسئله می تواند تبعات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نامطلوبی را برای جامعه به همراه داشته باشد.

وی گفت: دولت در سال گذاشته  تکلیف دستمزد کارگران را بلاتکلیف گذاشت و کارفرمایان سودجو بهانه پیدا کرده اند و قرارداد کارگران را تمدید نمی کنند و می گویند تا تعیین تکلیف نمی توانیم اقدامی کنیم. این مسئله به ضرر جامعه کارگری شده است.

وی افزود در نامه ای به رهبری، رییس جمهوری و وزیر صنعت این امر را بازگو کردم و خواستار رسیدگی هر چه سریعتر برای امر شدم اما تاکنون اقدامی نشده است.

در ادامه این گزارش آمده است که سایه بحران کرونا بر وضعیت زنان ایران؛ نیز تاثیر گذاشته و موجب رشد همسرآزاری در خانه و خطر بیکاری خارج خانه شده است.محمود علی‌گو، مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی بهزیستی در تایید این گزارش  گفته که این خشونت‌ها بیشتر در طبقه متوسط جامعه گزارش شده است.

رضا جعفری، رییس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی، نیز گفت:  نزدیک به ۹۸ درصد قربانیان در تماس‌های گرفته‌شده برای همسرآزاری، زنان بوده‌اند.

بر اساس این آمار، زنان در رده سنی ۳۰ تا ۳۴ سال و پس از آن ۳۵ تا ۳۹ سال در ایران قربانیان خشونت همسرآزاری‌اند.مردانی که مرتکب این همسرآزاری‌ها می‌شوند نیز بیشترین فراوانی را در سنین بین ۲۵ تا ۴۹ سال، سن فعالیت و اشتغال، نشان داده‌اند.