تلاشگران کرد خطاب به حکومت اسلامی ایران: به بشریت احترام بگذارید و زندانیان سیاسی را آزاد کنید که کورونا نگیرند

شماری از فعالان کُرد در ایران؛ خواستار  آزادی زندانیان سیاسی در ایران شدند. آنها با انتشار بیانیه ای  خطاب به مردم و قوه‌قضاییه تاکید کردند «به سلامت خود و دیگران احترام بگذاریم و در این شرایط سخت، زندانیان سیاسی آزاد شوند.»

در این بیانیه آمده است:  «ما شماری از فعالان سیاسی، مدنی و رسانه‌ای کردستان در کنار مردم نوع دوست در این روزهای نا امیدی و یاس در کنار هم مهربانی و انسان‌دوستی را جان تازه‌ای ببخشیم و برای عبور از این تنگنا با اتحاد و همبستگی این راه پر مشقت را طی کنیم. گذار از این سنگلاخ توجه و احترام به حفظ سلامت خود و دیگران و پرهیز از هرگونه اقدامی که سلامتی خود و دیگران را به مخاطره اندازد را می‌طلبد. امید که با تقویت روح همبستگی و نوع دوستی همگان به سلامت از این دالان تاریک عبور نماییم. در پایان تنها خواسته ما در این شرایط بحرانی از قوه قضاییه فراهم کردن زمینه آزادی زندانیان سیاسی است. چرا که خانواده‌های بسیاری نگران سلامت عزیزان دربند خود هستند. امید که این خواست انسانی مورد توجه قرار گیرد.»

گفتنی است مقامات قوه قضاییه ایران، سه روز پیش  اعلام کردند که برای جلوگیری از گسترش ویروس کورونا، حدود۷۰ هزار زندانی عادی به مرخصی رفته‌اند.

در همین حال جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل‌متحد گفـته که همه زندانیان بدون توجه به این که زندانی‌سیاسی هستند یا نه و زندانیانی که به خاطر ارتکاب جرائم جدی محکوم شناخته شده‌اند همگی باید مستحق آزادی (موقت) باشند

هم چنین گزارش شده که در شرایطی که شیوع ویروس کورونا سلامت و جان دهها هزار زندانی ایرانی را به شدت تهدید می کند و ممکن است فاجعه ای انسانی در زندان های کشور به بار آورد، شعبۀ یک اجرای احکام دادسرای اوین، سه نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران را جهت اجرای احکام پانزده سال و شش ماه زندان احضار کرده است.

 

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران این سه نویسنده را به خاطر انتشار نشریه و کتاب و رفتن بر سر مزار نویسندگان و هنرمندان به اقدام علیه امنیت ملی متهم و به حبس های طویل المدت محکوم کرده است.