تلاش ابی و سفید و حزب لیکود برای ائتلاف ادامه دارد، ولی نتانیاهو بر ادامه نخست وزیری اصرار می ورزد

در ادامه تلاش به هدف برپایی دولت جدید اسرائیل، امروز نیز گفتگوها بین نمایندگان دو حزب لیکود و آبی و سفید دنبال می شود. این گفتگوها از روز گذشته آغاز شده و پیشرفت معینی در آن حاصل شده، ولی هنوز نکات مورد اختلافی وجود دارد که اساسی تلقی می شود و ممکن است تلاش ها را به شکست بکشاند.

پرزیدنت روبی ریولین، مقام ریاست جمهوری اسرائیل، در پایان رایزنی های پریروز (یکشنبه) بنی گانتس رهبر آبی و سفید را مامور تشکیل کابینه آینده ساخت. ولی به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، ارزیابی می شود ه این سیاستمدار جدید و فرمانده پیشین ارتش اسرائیل، نتواند بدون شراکت حزب لیکود و شخص نتانیاهو کابینه بعدی را تشکیل دهد.

آگاهان سیاسی گفتند که در جریان رایزنی و گفتگو بین نمایندگان دو حزب، در بسیاری از امور اتفاق نظر وجود دارد، ولی هنوز اختلافات اساسی باقی مانده است.

یکی از موضوع های مهم مورد اختلاف، که ممکن است مذاکرات، بر سر آن به شکست کشانده شود، پافشاری نتانیاهو بر این امر است دو سال ااول نخست وزیری به او سپرده شود و گانتس در دو سال پایانی پست نخست وزیری را به دست گیرد. اختلاف نظر عمده دیگر آن است که آبی و سفید اصرار می ورزد که وزارت دادگستری را به ریاست خود بگیرد تا بتواند برخی اقدامات لیکود را در حمایت از نتانیاهو در رابطه با کیفرخواست او خنثی  کند. بدیهی است که نتانیاهو حاضر نیست چنین درخواستی را بپذیرد.

مقامات حرب ابی و سفید می گویند که پیشنهاد کرده اند از مدت چهار سال نخست وزیری، نتانیاهو سال اول را به خود اختصاص دهد و دو سال پس از آن به بنی گانتس سپرده شود و سال چهارم نیز دوباره به نتانیاهو محول گردد. ولی نتانیاهو همچنان اصرار می ورزد که دو سال اول را به طور کامل در مقام نخست وزیری سپری کند.

یک مقام حزب ابی و سفید که نخواست نامش برده شود، به خبرنگاران گفت که اگر نتانیاهو از این خواسته خود دست بردارد، در ظرف یک ساعت می توان دولت آینده را برپا کرد.

منشه امیر در مصاحبه ای که شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال شب گذشته با او به عمل آورد، در پاسخ به پرسش بابک اسحاقی، توضیح داد که طبق قوانین جاری در اسرائیل، حتی با آغاز محاکمه نخست وزیر، او می تواند همچنان در مقام خود بماند و تنها هنگامی باید کناره گیری کند که دادگاه او را محکوم شناخته باشد. ولی اگر نتانیاهو با آغاز محاکمه، تنها یک وزیر باشد، باید کناره گیری کرد و از صحنه سیاسی خارج شود.

نه تنها خود نتانیاهو این احتمال را نمی پذیرد و می خواهد همچنان سالیان دراز در مقام رهبری کشور بماند، بلکه بلندپایگان حزب لیکود و گروه احزاب راستگرا می گویند که نتانیاهو هنوز برنامه هایی برای افزایش تسلط اسرائیل بر کرانه باختری، و مبارزه با حکومت ایران و امور دیگر دارد که اگر برکنار شود، اجرای همه آن ها منتفی خواهد شد و به امنیت نظامی و موقعیت سیاسی اسرائیل آسیب جدی وارد خواهد آمد.