تلاش اینترنتی حکومت ایران برای “اختلاف‌افکنی” در داخل آمریکا وگسترش “یهود‌ستیزی”،افزایش یافته است

دو مقام رسمی ایالات متحده در گفت‌و‌گو با نشریه تایم از تشدید “فعالیت‌های” عوامل جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی آمریکا ، برای دامن‌زدن به «اختلافات داخلی» ایالات متحده  و گسترش “یهود‌ستیزی” در این کشور خبر دادند.

در یک مورد پس از جنگ ۱۱ روزه اسرائیل و حماس، حساب‌های توییتر وابسته به دولت ایران پست‌های متعددی علیه یهودیان منتشر کرده‌اند. این پست‌ها به زبان انگلیسی منتشر شده و در محتوای آنها جمله‌هایی مانند «هیتلر درست می‌گفت» یا «همه یهودیان را بکشید» دیده می‌شود. برخی از این پست‌ها ۱۷۴ بار در دقیقه منتشر شده‌اند. به گفته موسسه تحقیقات شبکه ADL، این توییت‌ها با ارتش ترول‌های جمهوری اسلامی ایران در ارتباط است.

این دو مقام امنیتی که به نام آنها اشاره‌ای نشده، گفته اند که  عوامل جمهوری اسلامی از طریق حساب‌های جعلی و اوباش مجازی (ترول‌ها)، از جمله درباره توافق برجام،‌ خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، جنگ ۱۱ روزه میان حماس و اسرائیل و حکم در یک شوین، مامور سابق پلیس مینیاپولیس آمریکا متهم به قتل جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست آمریکایی، به انتشار اخبار غیر واقعی پرداخته‌اند.

یکی از این مقام‌های امنیتی در ادامه  گفته است که سطح فعالیت‌های ایران در این زمینه، به اندازه‌ای، “قابل توجه و کافی” بوده که “ما آن را ردیابی کنیم.”.

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا نیز پیش‌تر از نقش رژیم ایران برای نفوذ در انتخابات آمریکا سخن گفته بود. اما تهران این اتهام را تکذیب کرده بود.

اکنون مجله تایم می‌گوید، تهران تلاش کرده در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از طریق کارزار انتشار اطلاعات غلط، شانس ترامپ را برای پیروزی دوباره کاهش دهد.

بر اساس این گزارش حجم مداخله ایران در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا بسیار بیشتر از روسیه بود.

در گزارش تایم به نقل از اطلاعات از طبقه‌بندی خارج شده، تاکید شده که این اقدامات با مجوز علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی انجام می‌شود.

همزمان با این خبر،  انجمن هِنری جکسون، یک اتاق فکر بریتانیایی هم  گزارش کرد جمهوری اسلامی با استفاده از وب‌سایت‌ها و انتشار اطلاعات دروغین سعی در مداخله و تأثیرگذاری در سیاست داخلی بریتانیا دارد و این تلاش‌ها “شدیدتر و پیچیده‌تر” شده است.

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی،هم سال گذشته در گزارشی هشدار داده بود که تهدید مقام‌های انتخاباتی ایالات متحده از سوی «عوامل سایبری ایرانی» از طریق ارسال ایمیل، پیامک و در شبکه‌های اجتماعی همچنان ادامه دارد.

روزنامه واشینگتن‌پست هم پیشتر ، نوشته بود  که پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، به این نتیجه رسیده که ایران در «تحریک افراد برای ایجاد تهدید جانی» علیه ده‌ها مقام آمریکایی دست داشته است.

با این حال، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به این خبرها گفته بود که حکومت ایران  «علاقه‌ای به مداخله» در آمریکا و انتخابات این کشور ندارد.