تلاش برای برپایی دولت آینده ناکام مانده و نتانیاهو این ماموریت را به رئیس جمهوری پس می دهد

رهبران حزب آبی و سفید که حاضر نیستند با نتانیاهو به خاطر پرونده تخلفاتش کنار یک میز بنشینند

تلاش سیاسی بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود برای برپایی کابینه آینده، به بن بست نزدیک شده و مهلت او برای انجام این رسالت نیز در این هفته به پایان می رسد و انتظار می رود که وی این ماموریت را به مقام ریاست جمهوری بازگرداند و آنگاه پرزیدنت ریولین فردی دیگری را مامور تشکیل کابینه سازد، که بی تردید بنی گانتش رهبر حزب ابی و سفید خواهد بود.

نتانیاهو و گانتس یکدیگر را متهم می سازند که به طور جدی به گفتگو برای برپایی دولت وحدت ملی نپرداخته اند. نتانیاهو هشدار می دهد که اگر آبی و سفید بخواهد یک دولت اقلیت برپا سازد و به سیزده کرسی احزاب عربی به هدف ماندن در قدرت متکی گردد، به مصالح کشور خیانت می کند و باید از برپایی چنین دولتی جلوگیری شود.

ولی در حزب آبی و سفید می گویند که حاضر نیستند در هیات دولت، در کنار فردی بنشینند که بزودی ممکن است کیفرخواست علیه او صادر شود.

پرزیدنت ریولین پیشنهاد کرده بود که یک دولت ائتلاف ملی بین دو حزب و به صورت کاملا برابر برپا گردد که در آن، معاون نخست وزیر، در غیبت او، همان اختیارات را داشته باشد، تا اگر دادستان کل علیه نتانیاهو کیفرخواست صادر کرد، او موقتا کنار رود و به امور حقوقی خویش بپردازد و همه اختیارات به معاون او، یعنی بنی گانتس منتقل گردد.

ولی در حزب ابی و سفید مخالفت شدیدی نسبت به نشستن در کنار نتانیاهو، حتی به عنوان نخست وزیر موقت وجود دارد.

علاوه بر این، طرفین یکدیگر را متهم می سازند که در امور اساسی اداره کردن کشور همخوانی ندارند و آبی و سفید نمی تواند در کنار شرکای نتانیاهو و از جمله احزاب مذهبی تعصب گرا بنشیند.

اویگدور لیبرمن رهبر حزب ییسرائل بیتینو (اسرائیل خانه ماست) از آمادگی برای پیوستن به هر یک از این دو حزب خودداری می ورزد و خواهان برپایی دولت وحدت ملی بدون احزاب مذهبی و تعصب گرا می باشد، که نتانیاهو خود را نسبت به آن ها متعهد ساخته است.

رهبران لیکود، لیبرمن را متهم می سازند که قصد انتقام جویی شخصی از نتانیاهو را دارد.

2 دیدگاه‌

  1. این اختلافها که گاهی هم شخصی است بنظر من شدیدا موجب خوشخالی دشمنان اسراییل است چون شروع افول قدرت اسراییل در زمینه های مختلف خواهد شد ، خودتان هم خوب میدانید اما غرور قدرت چشمان شما را کم سو کرده.

  2. یگانه دموکراسی خاورمیانه
    اسرائیل یگانه دموکراسی در خاور میانه است و تآسف آور است که احزاب رقیب دولت وحدت ملی تشکیل نمی دهند . بنظر من لیبرمن از پوتین خط می گیرد و احزاب عربی طرفدار ایران هستند. این و ضعیت فقط به نفع روسیه و ایران است . مردم اسرائیل باید با بر گزاری میتینگ دو حزب را مجبور به وحدت کنند.

Comments are closed.