تلاش برای تشکیل کابینه آینده اسرائیل به بن بست نزدیک می شود و احتمالا، انتخابات زودهنگام، برای سومین بار، در راه است

کمتر از دو هفته مانده به آخرین مهلت برپایی کابینه جدید اسرائیل، امیدها همچنان رو به تضعیف می رود و همگان بر این باورند که تنها راه باقیمانده، اعلام انتخابات زود هنگام، برای سومین بار  در یک سال اخیر است. آخرین تلاش مقام ریاست جمهوری، تقاضا از پارلمان بود که در ظرف ۲۱ روز سیاستمداری را معرفی کند که ۶۱ درصد از نمایندگان تعهد کتبی داده اند که از نخست وزیری او طرفداری خواهند کرد. هنوز هیچ تلاش جدی از جانب یکی از دو حزب اصلی رقیب، یعنی لیکود و آبی و سفید برای گردآوری امضا آغاز نشده است.

کلید همچنان در دست اویگدور لیبرمن است که رهبری حزب “ییسرائل بیتینو” را در دست دارد. او گفته است به شرطی از برپایی دولت نتانیاهو جانبداری می کند که قانون خدمت وظیفه جوانان اولترا ارتودوکس به طور کامل به تصویت برسد – امری که احزاب تعصب گرای مذهبی به شدت با آن مخالفت می ورزند. لیبرمن همچنین خواهان ادامه کار شرکت های اتوبوسرانی در روز مقدس شبنه و شرائط دیگری برای کاهش نفوذ احزاب تعصب گرای مذهبی است که یکی از ستون های اصلی حمایت از نتانیاهو را تشکیل می دهند.

در همین حال، لیبرمن شرط حمایت از برپایی دولتی به ریاست بنی گانتس رهبر حزب ابی و سفید را مشروط بر آن می داند که از تکیه زدن بر حمایت احزاب عرب صرفنظر کند و از نفوذ گروه های چپ گرا به دور باشد.

لیبرمن گفته است که تنها از دولت وحدت ملی جانبداری خواهد کرد که در آن دو حزب اصلی، لیکود و آبی و سفید بوده و حزب ییسرائل بیتینو نیز در آن عضویت داشته باشد.

یکی از اختلافات عمده آن است که نتانیاهو با این استدلال که پشت سر خود جبهه ای از احزاب طرفدار خود را دارد که جمعا صاحب ۵۵ کرسی در پارلمان هستند و بنابراین، در دو سال اول دولت آینده که دوران آن چهار سال است باید متعلق به او باشد.

در مقابل، حزب آبی و سفید استدلال می کند که یک کرسی بیشتر از حزب لیکود به دست آورده و بنابراین، بزرگترین حزب کشور محسوب می شود و دو سال اول نخست وزیری باید به رهبر آن اختصاص یابد. آبی و سفید دارای ۳۳ کرسی در پارلمان می باشد و لیکود ۳۲ کرسی دارد.

علاوه بر این، دست کم دو تن از رهبران آبی و سفید می گویند حاضر نیستند در دولتی عضویت یابند که نخست وزیر آن، سیاستمداری باشد که سه پرونده سوء استفاده از قدرت علیه او مطرح است و بزودی علیه وی کیفرخواست صادر می شود.

آگاهان می گویند نتانیاهو از این جهت اصرار می ورزد که دو سال اول نخست وزیری متعلق به او باشد، که می خواهد به عنوان نخست وزیر در دادگاه حاضر شود و ناچار به کناره گیری از دولت نشود. اگر او به سمت وزیر تنزل کند، با صدور کیفرخواست باید استعفا دهد ولی اگر نخست وزیر باشد، چنین الزامی وجود ندارد.

بنی گانتس به نتانیاهو پیشنهاد می کند سمت معاون نخست وزیر را بپذیرد و تعهد داده شود که در این سمت نیز، در صورت صدور کیفرخواست، ناچار به کناره گیری نباشد.

دادستانی اسرائیل اعلام کرد که بیش از سیصد نفر در دادگاه علیه نتانیاهو شهادت خواهند داد. نزدیکان نتانیاهو در واکنش گفتند که همین شمار زیاد شاهدان دادستانی، نشان می دهد که تا چه حد اتهامات وارده بی اساس است و دادستانی می خواهد از طریق شهادت افراد، حرف خود را به کرسی بنشاند.

یک دیدگاه

  1. تفرقه زیادی بین گروه های مختلف یهودی ایجاد شده و این می تواند سبب از هم گسیختگی اسرائیل شود… چون نتانیاهو کوتاه نمی آید و بقیه هم کوتاه نخواهند آمد…

Comments are closed.