تلاش برای تشکیل کابینه آینده اسرائیل به بن بست رسید و طرح تجدید انتخابات وارد عمل شد، ولی …

لیبرمن (راست) در کنار نخست وزیر و رئیس ستاد کل، در ایامی که لیبرمن وزیر دفاع بود

در اسرائیل، کمتر از دو روز مانده به پایان مهلت قانونی به هدف برپایی کابینه جدید، بنیامین نتانیاهو به حزب تحت رهبری خود لیکود دستور داد که برای تجدید انتخابات پارلمانی آماده شود. کنست (پارلمان اسرائیل) شب گذشته (دوشنبه) در همایش علنی خود انحلال پارلمان و برگزاری دوباره انتخابات را مورد تائید قرار داد و طرح مربوط به آن، در شور اول مورد تصویب قرار گرفت.

گرچه این طرح باید از شور دوم و سوم نیز بگذرد و مراحل دیگری را نیز طی نماید تا جنبه قانون به خود بگیرد، ولی اقدام سریع حزب لیکود در این زمینه، به هدف نشان دادن قاطعیت نتانیاهو در رویارویی با بحران سیاسی کنونی می باشد.

بحران در حالی به نقطه انفجار رسیده، که اویگدور لیبرمن رهبر حزب راست گرای ییسرائل بیتینو همچنان خواستار تصویب قانونی است که فراخواندن اکثر دانشجویان مدارس شرعی به خدمت نظام وظیفه را امکان پذیر سازد – و این در حالی که احزاب اولترا ارتودوکس به این خواسته به شدت مخالفت می ورزند.

در صورتی که لیبرمن وارد کابینه ائتلافی نشود، دولت آینده، تنها شصت کرسی در پارلمان خواهد داشت و نمی تواند از رای اعتماد لازم در پارلمان برخوردار گردد و این در صورتی که اگر حزب لیبرمن به ائتلاف بپیوندد، تعداد کرسی ها به ۶۵ می رسد که یک اکثریت خوب محسوب می شود.

نتانیاهو شب گذشته در یک نطق علنی، ضمن آن که اعلام کرد تصمیم گرفته شده به سوی تجدید انتخابات گام برداشت، دوباره با لحن بسیار مسالمت آمیز، از لیبرمن  دعوت کرد به دولت بپیوندد. او قول داد که مساله خدمت وظیفه طلاب مدارس شرعی، در دولت آینده مطرح گردد. ولی لیبرمن می گوید که نمی تواند به این گونه وعده ها اعتماد کند.

نتانیاهو خطاب به لیبرمن گفت که هنوز دو روز به پایان مهلت برپایی دولت آینده باقی مانده و در این مدت می توان به توافق رسید و به بحران پایان داد و از تجدید انتخابات در امان بود. ولی لیبرمن می گوید که به این وعده ها اعتماد ندارد.

با این همه، حقوقدانان می گویند که حتی اگر نتانیاهو به رئیس جمهوری اطلاع دهد که قادر به تشکیل کابینه آینده نیست، این امکان وجود دارد که دست کم ۶۱ تن از نمایندگان پارلمان، در نامه ای خطاب به رئیس جمهوری، اطلاع دهند که از دولت نتانیاهو جانبداری می کنند. در چنین صورتی، پرزیدنت ریولین می تواند سه هفته دیگر به نتانیاهو مهلت دهد – به این امید که تا آن هنگام، دولت آینده برپا شود و نیازی به بازگشت به انتخابات نباشد.

3 دیدگاه‌

  1. این تحرکات یک اشتباه بزرگ است که هنوز دولت تشکیل نشده با دید زمینی به حقایق نگاه میکنید یا اسمان در حال حاضر زمان این گونه تاکتیکها نیست بنیامین نتانیاهو سریعا دولت را تشکیل دهد و لیبرمن مرد عزیز اسرائیل در کنار بنیامین نتانیاهو باشد . دشمنان همچون گرگ منتظر لغزش هستند ایا نیم بینید اقتدار اسرائیل بزرگ در رهبری و نخست وزیر بنیامین نتانیاهو و سرافرازی اسرائیل در نخست وزیری بنیامین نتانیاهو تحقق خواهد یافت . من متحیر از همه چیز . درود وبرکت بر اسرائیل درود برکت بر بنیامین نتانیاهو . دست تک به تکتون را می بسوم ای بنی اسرائیل شما نور جهانید پس با اقتدار و نگاه اسمان در کنار بنیامین نتانیاهو باشید . دولت باید به توسط ایشان تشکیل شود . به جز این خیلی چیز ها بهم خواهد ریخت و خطر اسرائیل و بنی اسرائیل را کاملا تهدید خواهد کرد .

  2. منم با نظر م.ح موافقم و بنظرم اسراییل باید امنیت و قدرت خودشو با نخست وزیری اگاه بنیامین نتانیاهو حفظ کنه و انقدر ریسک انتخابات و عقب انداختن تشکیل کابینه نکنند. حتما کابینه جدید میتونند راهی برای توافق پیدا کنند تا ریسک نکنند تا اونایی که بد برای اسراییل میخواهند پیروز نشند با گول زدن اونایی که ممکنه گول بخورند .اقای بنیامین نتانیاهو بخاطر اگاهی که داره خوشبختانه امکان نداشتند که فریب بخوره ‌و اسراییل خوشبختانه امن مونده

  3. درود بر اسرائیل،«یاشاسین ایسائیل» این کشور دموکرات برای همه اسرائیلیان و مایه امید برای آزادی خواهان است.در دموکراسی،استثنائی بین افراد دینی و غیردینی وجود ندارد.درود بر لیبرمن و نتان یاهو.

Comments are closed.