تلاش دانشمندان اسرائیلی موفق شده و ساخت واکسن ضد کورونا به مرحله آزمایش روی انسان رسیده است

واکسن اسرائیلی برای مبارزه با کورونا به مراحل بسیار پیشرفته ای رسیده است. در اورشلیم اعلام شد که مراحل آمایشگاهی این واکسن با موفقیت به انجام رسیده و روی حیوانات نیز آزمایش شده و از این هفته آزمایش آن به روی انسان آغاز می شود.

این واکسن در مرکز آزمایشگاهی مهم اسرائیل در مرکز کشور ساخته شده و همه مراحل آزمایشی مقدماتی آن با نتایج بسیار امید بخشی همراه بوده است.

چند مقام دولتی اسرائیل روز گذشته (دوشنبه) به دیدار این آزمایشگاه رفتند و با روسای آن سخن گفتند و آنان را برای ادامه کار خود، مورد تشویق قرار دادند.

اسرائیل در گذشته نیز توانسته است چند نوع واکسن برای بیماری های همه گیر بسازد که مورد قدردانی جهانی قرار گرفته است.

انتظار می رود که مرحله آزمایش واکسن به روی انسان حداکثر سه ماه دیگر به انجام برسد و اگر نتایج کاملا مثبت بود، تولید انبوه واکسن در ظرف چند هفته یا چند ماه آغاز خواهد شد. احتمال دارد که اسرائیل ساخت آن را به کارخانه های بزرگ جهانی سفارش دهد.

سرمایه داران امارات عربی متحده نسبت به میزان پیشرفت ساخت واکسن در اسرائیل علاقمندی زیاد نشان داده و گفته اند که حاضرند بیش از یک میلیارد دلار برای تولید انبوه آن سرمایه گذاری کنند.

ارتش اسرائیل نیز بیش از یک میلیون دوز از واکسن را پیشاپیش سفارش داده است.

در اورشلیم فاش شد که بیش از شش هزار نفر از سربازان و افسران ارتش نیز به کورونا مبتلا شده اند که چند ده نفر از آنها مراحل دشوار بیماری را می گذرانند و بیش از سه هزار نفر نیز در قرنطینه به سر می برند.

لابراتوار مرکزی اسرائیل، واکسن ضد کورونا را با بودجه نسبتا ناچیزی تولید کرده است. ولی برای تولید انبوه آن به سرمایه گذاری کلانی نیاز است که بتواند در کمترین مدت، بیشترین تعداد واکسن را به بازار بفرستد.

اسرائیل یکی از چند کشور جهان است که از شش ماه پیش به ساخت واکسن روی آورد. دولت های چین و روسیه نیز از موفقیت خود در ساخت واکسن سخن می گویند و همچنین کمپانی های بزرگ داروسازی در ایالات متحده و آلمان نیز به تلاش خود ادامه می دهند.