تلاش در اسرائیل و کشورهای دیگر برای یافتن داروی درمان کووید ۱۹ ادامه دارد. نگرانی از ابتلای جوانان به بیماری قلبی

با توجه به تجربه ای که پزشکان اسرائیلی در دو ماه گذشته، در مورد شیوه مبارزه با کورونا آموخته اند، شماری از آنان ابراز نگرانی می کنند که ابتلا به این ویروس، ممکن است در بین کودکان و نوجوانان، موجب بروز ناراحتی های قلبی شود. در همین حال، تلاش در اسرائیل و چندین کشور دیگر، در مورد به آزمایش گذاشتن داروهایی که برای درمان بیماری های دیگر بوده، ادامه دارد.

نگرانی پزشکان اسرائیلی هنگامی آغاز شد که در یک دختر یازده ساله و یک پسر شانزده، آثار شدیدی از عفونت در ماهیچه های قلب تشخیص داده شد که به دنبال ابتلای آنها به ویروس کورونا رخ داد. در گذشته گمان بر آن بود که کورونا فقط افراد سالخورده و کسانی را که سابقه بیماری های ممتد دارند مبتلا می سازد، ولی در هفته های اخیر چندین مورد ابتلای کودکان و نوجوانان و حتی افراد میانسال که کاملا سالم بوده اند، شناسایی شده است.

پزشکان اسرائیلی به پژوهش و بررسی این احتمال همچنان ادامه می دهند و هنوز قضاوت قاطعی درباره آن نمی کنند.

وزارت بهداشت اسرائیل به گردآوری اطلاعات در این زمینه ادامه می دهد و هنوز دیدگاهی در این زمینه بیان نکرده است. ولی هفته پیش مقامات بهداشت در بریتانیا، با فرستادن یک نامه فوری برای همه بیمارستان ها و پزشکان، درخواست کرده بودند که هر مورد از ابتلای کودکان و نوجوانان به عفونت ریوی و یا عفونت ماهیچه های قلب، به اطلاع مقامات برسانند.

همزمان، دکتر آنتونی قاوچی از مقامات ارشد امور بهداشتی در کاخ سفید واشنگتن، به خبرنگاران گفت که آزمایش داروی بیمار ابولا، به روی افرادی که به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند، نتیجه خوبی داده و امیدهای تازه ای به وجود می آورد.

تا کنون چند نوع داروی درمان بیماری های همه گیر، به روی بیماران کووید ۱۹ به آزمایش گذاشته شده، ولی هنوز میزان تاثیر آن ها به طور قاطع تعیین نشده است.

داروی دیگری که آزمایش آن به روی بیماران آغاز گردیده و نتایج اولیه آن نیز امیدبخش بوده، دارویی است که برای درمان ترشی معده مورد استفاده قرار دارد.

این دارو با نام ژنریک فِموتیدین هم اکنون در چند بیمارستان در نیویورک در مرحله آزمایش قرار دارد.

در اسرائیل و چندین کشور دیگر جهان نیز تلاش برای یافتن دارو و یا واکسن ضد کورونا همچنان ادامه دارد.