تلاش  رسمی ایالات متحده برای فعال کردن مکانیزم ماشه آغاز می شود

تلاش  رسمی ایالات متحده برای فعال کردن مکانیزم ماشه آغاز می شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نامه ای را به رئیس شورای امنیت سازمان ملل تقدیم کرد تا این شورا را به طور رسمی از آنچه قصور ایران در برآوردن تعهداتش تحت برجام خواند، آگاه کند.

پمپئو تاکید کرد که «کلیه تحریم‌های ایران که به حالت تعلیق درآمده بودند تا ۳۰ روز دیگر دوباره علیه تهران اعمال خواهند شد» .

او گفت که «مطمئن هستیم که مکانیسم ماشه عملی می‌شود و تمدید نشدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران اشتباهی بزرگ بود».

پرزیدنت  ترامپ، هم یک روز پیش از این نامه گفته بود که ایالات متحده خواستار بازگشت همه تحریم‌های ایران است و از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهد با فعال کردن مکانیسم ماشه کلیه تحریم‌های تعلیق شده، دوباره اعمال شوند” این مکانیسم ماشه است”.

مایک پومپئو، در ادامه تاکید کرده است که ایالات متحده  برای اجرای این تحریم‌ها همه کار خواهد کرد.

اما در مقابل  کشور اروپایی عضو برجام، فرانسه، بریتانیا و آلمان، نیز در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که از این خواسته ایالات متحده حمایت نمی‌کنند.

پومپئو در پاسخ به واکنش کشورهای اروپایی گفت: «هیچ کشوری به جز ایالات متحده این شهامت و جدیت را نداشت که قطعنامه‌ای [برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران] ارائه کند. آنها در عوض انتخاب کردند که جانب آیت‌الله‌ها را بگیرند.»

یادآور می شود که قطعنامه پیشنهادی آمریکا تنها یک رای مثبت جمهوری دومینیکن و یک رای خود ایالات متحده را توانست کسب کند در حالی که یازده عضو دیگر شورای امنیت به آن رای ممتنع دادند و چین و روسیه هم رای منفی.

مایک پومپئو در انتقاد به واکنش  کشورهای عضو شورای امنیت گفت: این یک «اشتباه عظیم» بود ، امری که موجب شد آمریکا درخواست فعال کردن مکانیسم ماشه را مطرح کند.

پمپئو با اشاره به فرایند ۳۰ روزه‌ای که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل برای فعال شدن مکانیسم ماشه پیش‌بینی کرده است، گفت که از روز سی و یکم، تحریم‌ها علیه ایران بازمی‌گردد و همه کشورهای عضو سازمان ملل نیز باید از آن تبعیت کنند.

آن‌چه که به عنوان مکانیسم ماشه بیان شده است، اینست که ساز و کاری در توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران است که اجرای تعهدات طرفین را تضمین می‌کند. بر این اساس، کشورهایی که در توافق هسته‌ای مشارکت داشته‌اند می‌توانند ادعا کنند که ایران از تعهدات خود عدول کرده و در نهایت طی فرایندی حقوقی تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی را بازگردانند.

مایک پومپئو افزود: قطعنامه سازمان ملل روشن است و چون ایالات متحده توافق هسته‌ای را امضا کرده، می‌تواند درخواست فعال کردن مکانیسم ماشه را مطرح کند.