تلویزیزیون عرب زبان “الحره”: کورونا توسط هواپیمایی ماهان در خاورمیانه شیوع پیدا کرد

یک تلویزیون عرب زبان به نام الحره که از عراق برنامه پخش می کند و متعلق به ایالات متحده می باشد، به دنبال پخش یک گزارش جامع تحقیقاتی این ارزیابی را مطرح ساخت که شرکت  هواپیمایی ماهان ایر متعلق به سپاه پاسداران، عامل اصلی گسترش کورونا در خاورمیانه است.

الحره گفته که بررسی ها نشان می دهد که شرکت هواپیمایی ایرانی ماهان ایر وابسته به سپاه پاسداران  از طریق ادامه حمل و نقل مسافر در پروازهای بین ایران ، عراق و لبنان ، در گسترش ویروس کرونا در خاورمیانه نقش داشته است.

این گزارش به ادامه پروازهای این شرکت با وجود تحریم ممنوعیت در آنجا به دلیل شیوع بیماری ، ادامه پروازهای این شرکت را از طریق چین و از چین عنوان کرد.

این شرکت که به طور مستقیم با سپاه پاسداران در ارتباط است ، متهم به دروغگویی در مورد پروازها پس از ۳۱ ژانویه است ، زیرا مقامات ایرانی در آن زمان سفر به و از چین را ممنوع اعلام کرده بودند.

بی‌بی‌سی نیز در  تحقیقاتی که انجام داده گفته که  یکی از خطوط هوایی ایران در گسترش ویروس کرونا در خاورمیانه نقش داشته است. تجزیه و تحلیل اطلاعات مسیر پرواز و استفاده از منابع موجود مثل ویدیو و عکس نشان می‌دهد که چطور ماهان ایر اولین مسافران ناقل ویروس کرونا را از ایران به عراق و لبنان برده و با وجود ممنوعیت، به پروازهایش به کشورهای مختلف دنیا ادامه داده است.

ماهان ایر از جمله خطوط پروازی تحریم شده توسط دولت آمریکا است که گفته می شود، با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم ارتباط دارد. بی‌بی‌سی در ادامه نوشته : بیش از ده‌ها نفر از خدمه پرواز ماهان ایر علایم ابتلا به کرونا داشته اند. زمانی که این کارکنان تلاش کرده‌اند تا درباره سوء مدیریت در این بحران و فقدان امنیت سخنی بگویند، توسط مدیران ارشد وادار به سکوت شده‌اند و در نهایت ماهان ایر به پروازهایش به مقاصدی در چین ادامه داده است.