تلویزیون رژیم  اعترافات اجباری،دبیرکل انجمن دوستی ایران و اتریش را پخش کرد 

تلویزیون رژیم اسلامی ، وابسته به علی خامنه ای،  شب گذشته (پنجشنبه)، اعترافات اجباری مسعود مصاحب،  دبیرکل انجمن دوستی ایران و اتریش را به صورت بریده بریده پخش کرد که در این مصاحبه نمایشی، بخش عمده “اتهامات” و “اعترافات” از زبان گوینده بیان شد .

در سراسر این “گزارش” مسعود مصاحب از زبان گوینده به انتقال اخبار و اطلاعات مربوط به “فناوری پهپادی و موشکی و اتمی ایران” به سازمان اطلاعات آلمان (BND) متهم شد.

اما در این اعتراف اجباری، از سوی حکومت، عنوان نشد که او به عنوان مترجم در سفر هیات‌های دیپلماتیک اتریشی چگونه به این اطلاعات گسترده دسترسی یافته است. نکته جالب توجه در این اعتراف اجبار یی این بود که مصاحب در انتها متهم شد که به خود اتریش هم “خیانت” کرده و اطلاعات این کشور را به آلمان داده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ، چهار روز پیش در گفت وگو با خبرنگاران  تایید کرد که مسعود مصاحب به “جرم جاسوسی برای سازمان‌های اطلاعاتی آلمان و اسرائیل به ۱۰زندان قطعی محکوم شده است. اما  در فیلم پخش‌شده از تلویزیون حکومت اسلامی اتهام مصاحب صرفا “ارتباط با سازمان اطلاعاتی آلمان” عنوان شد.

روزنامه اتریشی استاندارد در این باره نوشته است: مسعود مصاحب روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت سال جاری در دادگاه  به اتهام جاسوسی برای سازمان‌های اطلاعاتی آلمان و اسرائیل به ۱۰ سال زندان محکوم شد، اما مدارک دال بر اتهام او نه در اختیار وکیل مدافع و نه حتی دادستان قرار گرفته است.

این روزنامه اتریشی نوشت:  «همین کافی است که این مدارک در کشوی قاضی باشد، او به اختیار خودش تصمیم می‌گیرد».

استاندارد نوشته است: مسعود مصاحب ۷۳ ساله است و از بیماری‌های زیادی رنج می‌برد. او دکترای مهندسی مکانیک دارد و ژانویه سال گذشته میلادی و زمانی که به همراه هیأتی از شرکت «مد آسترون» به ایران سفر کرده بود دستگیر شد. مد آسترون مرکزی است در شمال اتریش برای درمان و پژوهش با مولکول‌های یون (یون‌تراپی) که پروژه‌ای نیز در این زمینه در تهران دارد.

پخش “اعترافات” زندانیان از تلویزیون حکومتی ایران که زیر نظر مستقیم علی خامنه ای است،   پیوسته مورد انتقاد گروه‌های مدافع حقوق بشر بوده است، به ویژه آن که  بسیاری از این زندانیان بعد از آزادشدن از فشارهایی که بر آنها برای اقرار گیری اجباری اعمال شده گزارش داده‌اند.