تناقض‌گویی مسئولان و درآمد‌ کلان متقلبان از واکسن کرونا ادامه دارد 

در طی  دو روز دو ارگان رسمی دولت ایران سه خبر متناقض درباره واکسن کرونا  و واکسیناسیون منتشر کردند.در ایران  واکسن‌ خارجی کمیاب است و به علت تقاضای زیاد به بازار پردرآمدی برای عده‌ای تبدیل شده است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در این باره گفت، دو واکسن تولید ایران در کمیسیون مربوطه این سازمان در دست بررسی است که قرار است «در روزها و هفته‌های آتی» در زمینه صدور مجوز مصرف استراتژیک آنها تصمیم‌‌گیری شود.

جهانپور  تاکید کرد هنوز مجوز مصرف اضطراری برای هیچ کدام از واکسن‌های تولید داخل صادر نشده است.

همزمان  سیما سادات لاری هم گفت، مجوز واکسن “کوو برکت” ایران به طور رسمی صادر شده است.

معاون وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفته است که  از هفته آینده این واکسن به سبد واکسیناسیون ایران اضافه می‌شود.

این در حالی است که سعید نمکی وزیر بهداشت حکومت خبر داده بود که اجازه مصرف واکسن ایرانی “کوو برکت” صادر شده است.

او در ادامه افزوده است  که واکسن تولید مشترک پاستور و کوبا نیز “هفته آینده” به مجموعه واکسیناسیون ایران می‌پیوندد.

در همین حال، کیانوش جهانپور هم  تاکید کرد: «تا امروز ورود واکسن از بخش خصوصی نداشته‌ایم». او اما در ادامه سخنانش گفت، احتمال این که «یک الی دو مورد» وارد شده باشد وجود دارد.

او گفت: تا کنون بیش از ۳۸ مجوز و موافقت اولیه برای واردات واکسن‌های خارجی از طریق شرکت‌های خصوصی صادر شده است.

جهانپور در ادامه افزود:  واکسن‌های خارجی از طریق برنامه “کوواکس” به ایران ارائه شده‌اند و تولید “کره جنوبی یا ایتالیا” هستند.

روسیه و چین هم بخشی از واکسن مورد نیاز ایران را تامین کرده‌اند.

تا کنون حدود نیم درصد مردم ایران دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند به همین دلیل واکسن‌های وارداتی جدید فقط به افرادی تزریق می‌شود که دوز نخست را زده باشند.

همزمان روزنامه همشهری  هم در گزارش جامع نوشت: بازار قاچاق واکسن رونق گرفته است و واکسن به قیمت ۲۵ تا ۶۰ میلیون تومان به‌ فروش می‌رسد.

این روزنامه رسمی حکومت نوشت :  فروشندگان واکسن قاچاق که گفته می‌شود تولید بایون‌تک−فایزر است، در چند نقطه شهر دفاتر و مطب‌هایی دارند و پس از تزریق، برای مراجعه‌کنندگان «کارت واکسن با مهر وزارت بهداشت کردستان عراق» صادر می‌کنند.

کیانوش جهانپور گفته است که در این زمینه اطلاعات ضدونقیضی به وزارت بهداشت رسیده است.

او هشدار داده است که زنجیره سرد واکسن بایون‌تک−فایزر دمای منفی ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد است و با فرض اینکه واکسن بازار قاچاق تولید مشترک این دو شرکت باشد، هنگام جابه‌جایی آن بدون تجهیزات لازم «به‌طور قطع اثربخشی خود را از دست داده است.»

جهانپور گفت: «در نهایت باید گفت که امکان انتقال واکسن فایزر با شرایط خاصی که دارد، وجود ندارد و حتی می‌تواند خطرات جانی برای افراد مصرف کننده به‌دنبال داشته باشد.»

مجتبی بوربور، عضو اتحادیه واردکنندگان دارو نیز ضمن تایید این خبر گفته است که چهار مبدا ورود داروهای قاچاق به ایران وجود دارد:‌ ترکیه، عراق، امارات و جمهوری آذربایجان.