تندروهای حکومت: «از نظر قانون اساسی رژیم، با برکناری وزیر صنعت، دولت روحانی در آستانه سقوط»

در تهران، جناح تندرو حکومت که همیشه برای تضعیف دولت حسن روحانی کوشیده است، اکنون می گوید که با برکناری رضا رحمانی وزیر صنایع و معادن و بارزگانی، عملا خود را به سقوط نزدیک کرده است. تصمیم به برکناری رحمانی، شامگاه روز گذشته (دوشنبه) اعلام شد ولی توضیحی درباره علل آن انتشار نیافت. اما برخی منابع آگاه می گویند که رحمانی به ناتوانی در مورد واردات مایحتاج عمومی، در حدی که نگرانی های موجود را رفع کند، متهم شده است.

رسانه های جناح تندرو حکومت نوشتند که از هنگام به روی کار آمدن دولت حسن روحانی، این هشتمین وزیری است که از کار برکنار می شود و یا خود کناره گیری می کند و چنین امری، از نظر قانونی دولت روحانی را به سقوط نزدیک می سازد.

رضا رحمانی شکایت کرده که توسط واعظی رئیس دفتر حسن روحانی مورد تهدید قرار گرفته و از روی محاسبات سیاسی حکم برکناری او صادر شده است. سخنگوی دولت روحانی این اتهام را رد کرد.

در اصل ۱۳۰ قانون اساسی حکومت ایران گفته شده است که اگر رئیس جمهوری چندین وزیر خود را عوض کند، مجلس می تواند ادامه کار آن را متوقف سازد. در دولت احمدی نژاد نیز پس از برکناری سه وزیر، امکان به اجرا گذاشتن چنین ماده ای مطرح شد.

ولی آشنایان امور در تهران ارزیابی می کنند که این احتمال در مورد روحانی بعید است زیرا بیشتر از یک سال به پایان دور دوم ریاست جمهوری او باقی نمانده و احتمال زیاد میرود که برای جلوگیری از زمین لرزه های سیاسی از تلاش برای برانداختن او پرهیز گردد – به ویژه آن که بحران کورونا در اوج خود قرار دارد و اقتصاد رژیم به پائین ترین سطح خود رسیده و چالش های سیاسی و نظامی جدی تری با ایالات متحده در راه است.

برخی منابع خبری در تهران به رادیو پیام اسرائیل گفته اند که گرچه سپاه پاسداران با بی صبری منتظر به دست گرفتن ریاست جمهوری است، ولی حاضر است این یک سال را نیز بگذراند، بی آن که اقدام خشونت باری علیه دولت روحانی انجام دهد.