تندیس‌های «نازیبا» قاسم سلیمانی در ایران وزارت ارشاد را به عذر خواهی کشاند

هنوز تندیس مناسبی برای قاسم سلیمانی که ادعا می کنند  محبوب دل ایرانی ها است ساخته نشده است و این امر وزارت ارشاد را به عذر خواهی از سپاه پاسداران کشانده است.

مجتبی حسینی ، معاون امور هنری وزارت ارشاد در یادداشتی گلایه‌آمیز با عنوان «تندیس‌هایی که حس شرمساری را برمی‌انگیزند!» از ساخت تندیس‌های «نازیبا» که به یاد قاسم سلیمانی در ماه‌های گذشته در چند شهر نصب شده‌اند، انتقاد کرد.

او با انتقاد از ظاهر و شمایل تندیس‌های ساخته‌شده برای قاسم سلیمانی در یک سال گذشته می‌نویسد: «در شهرهای مختلف یکی پس از دیگری از تندیس‌هایی رونمایی می‌شود که بیش از احساس قدردانی، حس شرمساری در مخاطب برمی‌انگیزد».

او این سخنان را در حالی مطرح می کند که هنر تندیس سازی در نزد ایرانیان شهرت جهانی دارد و یکی از هنری های اصیل در نزد مردم ایران زمین است ؟ که انان با عشق و الهام از شخصیت هایی همچون سیاوش و آرش و فردوسی و خیام و حافظ تندیس ها ساخته اند حتی این هنر پا را فراتر گذاشته و بدست هنرمند چیره دست ایرانی خیلی از رزم های شاهنامه و حماسه های اصیل ایرانی از این روش ساخته شده است اما ؟! گویی هیچ هنرمندی در ایران نمی خواهد این تندیس را بسازد.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی سپس با اشاره به بازتاب منفی تصاویر منتشر شده از این تندیس‌ها در شبکه‌های اجتماعی و به راه افتادن موج انتقاد و تمسخر از سوی کاربران افزوده است: «تندیس‌هایی که مشابهت، سهل است، حداقل تناسب‌های لازم انسانی را ندارد، تصویرش در شبکه‌های مجازی به طرفه‌العینی منتشر می‌شود و تماشاچیان محب و مغرض از هر گروه که باشند از زبان خود به عرض اسف می‌پردازند».

پیشتر نصب مجسمه قاسم سلیمانی در بندر انزلی خبرساز شده بود. تمسخر این مجسمه به اندازه‌ای در فضای مجازی افزایش یافت که خبرگزاری ایرنا در مطلبی با عنوان «مجسمه نازیبای» سلیمانی، به نقل از هادی حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر بندرانزلی نوشت که این مجسمه در بندرانزلی نصب نشده و قرار است یکی از هنرمندان این شهر، به سفارش شورا و شهرداری، تندیسی از فرمانده سابق سپاه قدس جمهوری اسلامی بسازد.

همچنین نصب مجسمه سلیمانی در جیرفت و دیگر شهرهای ایران، واکنش انتقادآمیز کاربران هوادار حکومت در فضای مجازی را نیز به دنبال داشته است؛ شماری از آنها به طور غیر مستقیم نسبت به کسب درآمد عده‌ای از این راه و بی‌توجهی مقام‌های رسمی به واگذاری کار هنری به هنرمندان انتقاد کرده‌اند.

اما شماری از هنرمندان می گویند:   موضوع چیز دیگری است و ان نبود عشق و علاقه برای ساخت آن است ؟!!!که برای این کار دل میخواهد و بس ؟!