تنش در مرز اسرائیل با غزه کاهش یافته و ظاهرا آرامش برقرار است، ولی ممکن است موقتی باشد

ارتش اسرائیل یک سامانه ضد موشکی از نوع “گنبد آهنین” را در حومه تل آویو مستقر کرد

اوضاع در خط مرزی اسرائیل و غزه، در ساعات پیش از ظهر امروز (شنبه) به طور نسبی آرام بود، ولی هیچ اطمینانی وجود ندارد که این آرامش ادامه یابد. در جریان تظاهرات خشونت بار حدود ده هزار فلسطینی در طول مرزهای اسرائیل و غزه، در طول ساعات بعدازظهر دیروز، آشوبگران از جمله سنگ و بطری آتشزا به سوی خاک اسرائیل پرتاب کردند و همچنین چند بار کوشیدند جدار سیمی مرز را پاره کنند و به داخل خاک اسرائیل هجوم آورند.

این عملیات تعرضی پس از آن صورت گرفت که در طول یک شبانه روز، حدود دویست خمپاره و راکت از نوار غزه به سوی خاک اسرائیل شلیک شد.

فلسطینیان می گویند که در جریان آشوب های روز گذشته، دو تن کشته داده اند و بیش از سیصد نفر زخمی شده اند. بررسی میزان درستی این آمار امکان پذیر نیست.

در حالی که در دو روز گذشته سران حماس ادعا کرده بودند که توافقی برای آتش بس انجام شده، ولی یکی از سرکردگان حماس که نامش برده نشد، اعلام داشت که آتش بس ممکن است یک امر موقت باشد و تا هنگامی که محاصره دریای و زمینی و هوایی غزه برچیده نشود، عملیات تعرضی علیه اسرائیل ادامه خواهد یافت.

مقامات اسرائیلی گفته اند که به هر تعرض از غزه، با قاطعیت تمام پاسخ خواهند گفت و اسرائیل برای رویارویی با هرگونه احتمالی آمادگی دارد.

تظاهرات روز گذشته به موازات عملیات خشونت بار دیگر از قبیل شلیک راکت و فرستاده بادبادک های آتشزا رخ داد.

مقامات دولتی گفتند که دست کم ده آتش سوری دیگر نیز در مزارع اسرائیل رخ داد که ماموران آن را فرونشاندند.ارتش اسرائیل از دولت اجازه گرفته که به سوی همه افرادی که قصد هواکردن بادبادک های آتشزا دارند شلیک کند.

ارتش اسرائیل یک سامانه ضد موشکی از نوع “گنبد آهنین” را در حومه تل آویو مستقر کرد. آگاهان گفتند که این اقدام نشان می دهد که مقامات اطلاعاتی احتمال می دهند که حماس و دیگر سازمان های ترور، در صورت بروز یک درگیری گسترده جنگی، موشک های دوربرد تری از غزه شلیک کنند که به حوالی تل آویو نیز برسد. در سال های گذشته دست کم دو موشک به سوی مرکز اسرائیل شلیک شده بود.

در تظاهرات خشونت بار روز گذشته، چند نارنجک دستی نیز از داخل غزه به سوی خاک اسرائیل پرتاب شد که انفجار آن ها آسیبی به دنبال نداشت.

اکنون حدود سه ماه است که سازمان تروریستی حماس روزهای جمعه هر هفته اغتشاشاتی را علیه اسرائیل در طول خط مرزی برپا می سازد. پرچه ادعا شده بود که این تظاهرات مسالمت آمیز می باشد، ولی همیشه با خشونت بیار همراه بوده است.

اهالی آبادی های اسرائیلی نشین در پیرامون غزه، روز گذشته (آدینه) تلاش کردند به زندگی عادی ادامه دهند. ولی گردشگران زیادی برنامه سفر خود به آن نقاط را باطل کردند.

آگاهان می گویند که ارتش اسرائیل به دستور دولت بیشترین تلاش را می کند که اوضاع به جنگ کشیده نشود ، ولی اگر موشکی به مسوی مرکز اسرائیل شلیک شود و تلفاتی به بار آورد، ورود ارتش اسرائیل به داخل غزه امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. در گزارش های دیروز گفته شده بود که ۶۲ درصد از شهروندان اسرائیل خواستار آن هستند که دولت سیاست کوبنده تری علیه حماس و جهاد اسلامی در پیش گیرد.

2 دیدگاه‌

  1. مسلمانان معتقدند اسلام کاملترین دین در جهان است اما حتى یک کشور اسلامى در روى کره زمین وجود ندارد که جز ۳ اقتصاد برتر جهان باشد .

  2. حماس فرزند نامشروعی را که (از پدر فاسدش جمهوری اسلامی) بیش از چهار سال در بطن خود پرورانده بود در هفته گذشته زایید؛ و این نهایت قدرت تروریستی آنها بود که نتوانست حتی یک بچه گربه را نیز در اسرائیل بکشد.
    دولت اسرائیل باید با تحقیر توان نظامی حماس (و پرهیز از بزرگنمایی قدرت پوشالی آنها) از طرفی فلسطینیان را متوجه بی اثر بودن مبارزه مسلحانه بر علیه اسرائیل نماید تا خواسته های خود را از طریق مذاکره دنبال کنند؛ و از طرفی روحیه مردم اسرائیل را بالا ببرد تا با صبوری بیشتر مسیر حساس کنونی را پشت سر گذاشته و خود را برای اقدامات بزرگتر اسرائیل در آینده نزدیک (سرنگونی جمهوری اسلامی) آماده نمایند.

Comments are closed.