تنش نظامی در مرز اسرائیل با لبنان ادامه دارد، ولی اگر حزب الله به تعرضی دست بزند، محدود خواهد بود

سمت چپ: بنی گانتس وزیر دفاع

وزیر دفاع و جایگزین نخست وزیر، بنی گانتس یک بار دیگر به حزب الله لبنان هشدار داد که اگر در صدد تعرض به اسرائیل براید، با واکنش کوبنده روبرو خواهد شد. این سخنان در واکنش به گزارش های پیشین است که به موجب آن ها حزب الله لبنان قصد دارد به دنبال هلاک شدن یکی از فرماندهان خود در سوریه، در جریان حمله هوایی که به اسرائیل نسبت داده شده، به اقدامی انتقام جویانه علیه اسرائیل دست بزند.

بنی گانتس که خود در گذشته رئیس ستاد کل ارتش بوده، و اکنون در مقام وزیر دفاع، دومین شخصیت سیاسی اسرائیل محسوب می شود، در روزهای اخیر از واحدهای ارتشی مستقر در مرزهای اسرائیل با لبنان و سوریه دیدن کرد.

در جریان این دیدار که با حضور ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد کل برگزار شد، بنی گانتس گفت که اسرائیل به طور عمدی فردی از حزب الله لبنان در سوریه را هلاک نساخته، بلکه تلاش کلی اسرائیل متوجه جلوگیری از استقرار سپاه قدس ایران در سوریه است و فرد خاصی را زیر نظر قرار نداده است.

حسن نصرالله سرکرده حزب الله لبنان، ماه گذشته هنگامی که پهپادهای اسرائیلی بر فراز خاک لبنان به پرواز اطلاعاتی مشغول بودند، و پس از آن که بارها جنگنده های اسرائیل با پرواز در حریم هوایی لبنان، به عملیاتی علیه سپاه قدس در خاک سوریه دست زده بودند، تهدید کرد که از این پس حزب الله در برابر هر اقدام اسرائیل واکنش نشان خواهد داد.

این اخبار در همان زمانی انتشار می یابد که سخنگوی ارتش اسرائیل تایید کرد که یک پهپاد اطلاعاتی اسرائیل که در حال انجام ماموریت بر فراز لبنان بوده، سقوط کرده است. هنوز معلوم نیست که آیا این حادثه به علت نقص فنی بوده، و یا به صورت عمدی ساقط شده است.

اسرائیل به کمک انواع پرنده های نظامی خود، فعالیت های نظامی حزب الله در نزدیکی مرز کشور را به طور دقیق رصد می کند و این نخستین بار نیست که یک پهپاد هنگام انجام عملیات سقوط می کند.

وزیر دفاع اسرائیل روز گذشته (یکشنبه) به دولت های سوریه و لبنان هشدار داد که اگر از خاک یکی از دو کشور عملیاتی علیه اسرائیل انجام گیرد، اسرائیل دولت های آن دو کشور را مسؤول خواهد دانست و به اقدامات لازم علیه آنها دست خواهد زد.

آخوند نعیم قاسم معاون حسن نصرالله در حزب الله لبنان، در مصاحبه ای که از تلویزیون المیادین متعلق به حزب الله با وی انجام داد، ادعا کرد که آن گروه تروریستی، برای رویارویی با هرگونه تهدید اسرائیل، آمادگی کامل دارد. این گونه سخنان همیشه پس از هشدارهای اسرائیل خطاب به سازمان های ترور، شنیده شده است.

تغیم قاسم ادعا کرد که توضیحات اسرائیل در مورد چگونگی کشته شدن یکی از اعضای حزب الله در سوریه نشان می دهد که استراتژی بازدارندگی این گروه در برابر اسرائیل موثر بوده است. او در ادامه این ادعای خویش افزود: معلوم شد که اسرائیل پیش از دست زدن به هرگونه تجاوز، هزارا بار به پیامدهای آن می اندیشد».

علیرغم این خودستایی ها، ارزیابی تحلیلگران اسرائیلی بر آن است که تعرض احتمالی حزب الله به اسرائیل، در واکنش به هلاکت آن فرد، بسیار محدود و در ابعادی خواهد بود که موجب واکنش کوبنده ارتش اسرائیل نشود.

در هر حال، اسرائیل ثابت کرده که اشتیاقی به ایجاد بحران ندارد و اگر آرامش در مرزهای اسرائیل و لبنان تامین شود، لزومی به اقدامات امنیتی اسرائیل نخواهد بود.